Çevre sorunlarının ekonomik etkileri ve Eskişehir örneği
  1. Tez No: 51411
  2. Yazar: HANİFE KAPTAN (OK)
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT AÇMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çevre Mühendisliği, Economics, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada ekolojik dengeye müdahale sonucu ortaya çıkan çevre sorunları ve bu sorunların ortadan kaldırılmasının maliyeti, ayrıca ekonomik güçleri farklı olan ülkelerde çevresel sorunların kaldırılmasına yönelik çalışmalara yaklaşımlar ile konunun Eskişehir bazında araştırılması amaçlanmıştır. Bilindiği gibi çevre alıcı ortamdır ve çeşitli kirletici unsurlar tarafından etkilemektedir. Bu bakımdan çevresel değerler ile çevresel değerlerin korunmasındaki yasal ve kurumsal yapı ele alınmıştır. Ayrıca konunun ekonomik boyutunda hem kalkınmanın sağlanabileceği hem de çevresel değerlerin korunabileceği“çevreyi dışlamayan kalkınma”yada“sürdürülebilir kalkınma”ilkesinden bahsedilmiştir. Son olarak bütün bu çevresel - ekonomik sorunlar Eskişehir özelinde incelenerek çözümleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study ettemp was made to determine the problems arising from interference to the ecological balance and the cost of eliminating these problems. In addition, we concentrated on studies aimed at eliminating these enviromental problems in countries with different economic power and investigating this phenameuon in Eskişehir. As is already known, environment is a receptive medium and is affected by vorious pollutants. For this reason, enviromental values and the legal and institutional foundations in maintaining these values have been investigated. On the other hand, in economical terms, the principle of“sustainable growth”or“ an ”enviromentally - friendly growth", in which both growth could be obtained and also the environmental values could be maintained, was concentrated on. Finally, having investigating all these economic and enviromental problems present in Eskişehir, solutions were sought.