Türkiye'de yapılan şarap etiket ve ambalajlarının tarihsel süreç içerisinde incelenmesi ve bir tasarım çalışması
  1. Tez No: 51409
  2. Yazar: BETÜL ULUÇAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVRA BOZOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İşletme, Fine Arts, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Ambalaj; ürünü dış etkilerden koruyan ve içine konulan ürünleri bir arada tutarak taşıma, depolama, dağıtım ve tanıtma gibi pazarlama işlemlerini kolaylaştıran, metal, kağıt, karton, cam, plastik ve tahtadan da yapılabilen dış örtüler biçiminde tanımlanabilir. İç ve dış piyasada, ambalaj bir satişı teşvik unsuru olarak önem kazanmaktadır. Malın satışında kalite üstünlüğü kadar takdim tarzı da önemlidir. Ambalajlamanın en iyi şekilde nasıl yapılacağı ürünü iyi tanımakla başlar. Ürüne ait özellikler, ambalaj malzemesinin özelliklerini belirler. Gıda sektöründeki ambalaj tasarımlarının sağlık kurallarına uygun, hijyenik hem de kaliteli olması gerekir. Bu doğrultuda şarap ambalaj tasarımında büyük önem kazanmaktadır. Alkollü içeceklere karşı yüksek dayanım gösteren cam şarap ambalajı için uygun bir seçenektir. Şarap ambalajı kağıt etiket, mantar ve ince alüminyum kapak sargı ve kutudan oluşur. Bu malzemeler arasındaki bağlantı, uyum ve bütünlülük çok önemlidir. - ııEtikette kullanılacak grafiksel elemanlar, markayı tanımak açısından oldukça önemlidir. I Tanıtım yapma olanağı, üzerinde taşıdığı etiket ve şarabın kutusuyla mümkün olmaktadır. Amaç; şarap seçimi yapacak tüketiciye diğerleri arasında onu tercih etmesini sağlayacak çarpıcı, etkili ve içindeki ürünü gerek renkle, gerekse şekillerle en etkin biçimde tanıtabilecek ambalaj ile sunabilmektir. - m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Package can be defined as the metal, paper, cardboard, glass, plastic or wooden outer cover of the produckt, which protects it from exterior effects and facilitates the marketing procedures like carrying, warehousing, distributing and presentation, by holding the products together in it. The importance of the package increases at foreign and loral markets, as a means of promotion. Presentation is as important as quality in marketing. Knowing the product well, is the beginning point of packaging. Characteristics of the product, defines the characteristics of the package material. Package design in food industry, have to rely on health regularities, be hygienic and of high quality. In this regard, wine package design is also very important. Glass, which is resistant to alcoholic drinks is a good choice for wine package. Wine package ronsists paper label, bottle cork, thin aliminium cover bandage and box. Connection, harmony and completeness between these materials is very important. - iv -Graphical figures, which are used in label; is very important to introduce the trademark. To make a presentation is possible with the label and the box of the wine. The main objective is, to present the most attractive and effective package, which will introduce the product by colors or figures to the consumer, who will choose that wine among others. - v