Sosyal medyada Suriyeli sığınmacılara yönelik nefret söylemi: Twitter örneği
Hate discourses against Syrian refugees on social media: Twitter as a sample
- Tez No: 514132
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATMA NİSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Sosyal medya platformları özelliklerinden dolayı geleneksel medyaya göre söylem üretilmesinde, bu söylemin yaygınlaştırılmasında ve normalleştirilmesinde kolaylıklar sağlamaktadır. Sosyal medyanın sağladığı bu kolaylıklar, olumsuz içerikli söylemlerin yaygınlaşmasını sağlayarak bu mecranın kötüye kullanılmasına aracılık edebilmektedir. Bu olumsuz söylemlerden biri olan nefret söylemi, sosyal medyanın kötüye kullanmanın yollarından biridir. Sosyal medyanın ifade özgürlüğü konusunda sınır tanımaması, nefret söyleminin bu platformda rahatça üretilip yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Nefret söyleminin çeşitli türleri bulunmaktadır. Bunlardan biri yabancılara ve göçmenlere karşı oluşturulan nefret söylemidir. Suriye krizinden dolayı kitleler halinde Türkiye'ye gelen Suriyeli sığınmacılar Türkiye'de çeşitli toplumsal, sosyal ve ekonomik sıkıntılar doğurmuştur. Bu sıkıntılar Suriyelilere karşı nefret söyleminin üretilmesine yol açmıştır. Bu nefret söylemleri çeşitli sosyal medya platformlarına da yansımıştır. Sosyal medya platformları içerisinde en çok söylem üretilen mecra olan Twitter, nefret söyleminin en çok üretildiği platformlardan biridir. Twitter'in nefret söyleminin takibi ve nefret söylemlerini kayıt altına alma konusunda sağladığı kolaylıklar, bu tez kapsamında Suriyeli sığınmacılara karşı nefret söyleminin Twitter'da incelenmesinde etkili olmuştur. Suriyeli sığınmacılara yönelik nefret söylemlerini daha iyi anlamak ve en sık üretilen nefret söylemi pratiklerini ortaya çıkarmak için Twitter'da altı aylık zaman dilimi içerisinde Suriyeli sığınmacılara yönelik popüler kategorideki bütün gönderiler incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda Suriyeli sığınmacılara yönelik nefret söylemi içeren 100 tane örnek gönderi ele alınmıştır. Bu 100 tane gönderi içerisinde 10 adet gönderi örnek vaka incelemesi olarak tez kapsamında analiz edilmiştir. Bu çalışma ile sosyal medyanın nefret söylemi üretmesindeki rolü, nefret söyleminin dinamikleri ve Suriyeli sığınmacılar meselesinin yanında Suriyeli sığınmacılara yöneltilen nefret söylemleri açıklanmaya çalışılmıştır. Suriyeli sığınmacılara karşı nefret söylemi içeren gönderiler Van Dijk'in eleştirel söylem analizi yöntemi ile incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda Suriyelilere karşı üretilen nefret söylemlerinin ardında yatan sosyal, ekonomik, politik ve ideolojik unsurlar ortaya çıkarılmıştır. Bunun sonucunda Suriyeli sığınmacılar üzerinden sosyal medyanın nefret söylemini üretme ve yayma konusundaki sağladığı kolaylıklar ve bu kolaylıkları sağlayan dinamikler açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social media platforms help us create a discourse and popularize and normalize this discourse more easily when they are compared to traditional media platforms. However, these simplicities that social media offers us can also cause its misusage by popularizing negative discourses. Hate discourse is one of the negative discourses and it's a way to misuse the social media. Social media creates a limitless environment to express ideas but it also causes hate discourse to be created and popularized on this platform easily. There are many types of hatred discourse. One of these is against foreigners and refugees. Refugees from Syria, who have started coming to Turkey in masses after the war in Syria, have caused many social and economical problems. These problems have caused creating a hate discourse against Syrians. These discourses have been shared on social media platforms, too. Twitter is one of the social media platforms that people create discourses and it is the platform that people create hate discourses at the highest level. Twitter provides convenience to follow and save these hate discourses which has helped a lot to observe these discourses on this platform and write this thesis. In order to have a better understanding of these hate discourses and to identify the most used ones, all the posts of hatred against Syrians in six months have been analyzed. After this analysis, ten posts on Twitter that include hate discourses have been studied. These ten posts on Twitter have been analyzed as a sample case study. Thus, social media's role in creating the hate discourse; the dynamics of this discourse; the hate discourse against Syrians besides Syrian refugee case are analyzed in this thesis. Posts of hatred against Syrian refugees on Twitter have been analyzed by using Van Dijk's critical discourse analysis method. As a consequence of this study; social, economical, political and ideological factors underlying these hate discourses have been revealed. As a result, the way social media makes creating and spreading hate discourses easier and the dynamics that help it are tried to be explained.