Pentekostal hareket ve Afrika'daki misyon faaliyetleri (Nijerya örneği)
Pentecostal movement and its mission activities in Africa (Nigerian case)
- Tez No: 514135
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İSRA GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Pentekostalizm, 20. yüzyılın ilk yıllarında Amerika'da Protestan Hristiyanlığın evanjelik kanadı içinde ortaya çıkan dini bir harekettir. Adını Pentekost gününden alan ve Tanrı'nın Kutsal Ruh olarak doğrudan deneyimlenmesine vurgu yapan Pentekostalizm, ruh eksenli mistik bir harekettir. Teolojik anlayışının merkezinde Kutsal Ruf vaftizi ve onun tezahürü olarak anlaşılan ruhsal armağanlar (şifa bahşetme, kötü ruhları defetme, dillerde konuşma, kehanette bulunma ve peygamberlik) yer almaktadır. Kurucusu Charles Fox Parham tarafından sistematik hale getirilen ve bölgesel bir hareket olan Pentekostalizm, 1906 yılında öğrencisi William Joseph Seymour önderliğinde tarih sahnesine çıkmış ve uluslararası bir boyut kazanmıştır. Güney Amerika, Asya ve Afrika gibi üçüncü dünya ülkelerinde göstermiş olduğu hızlı yayılım ve siyasi etkinlikleri nedeniyle Pentekostal hareket oldukça dikkat çekicidir. Sahra çölünün güneyinde yaygın bir Hıristiyanlaştırma faaliyetinde bulunan ve her dönem karakteri ve misyon stratejisi değişen Pentekostal hareketin faaliyet tarzındaki en çarpıcı özelliği“yedi dağ teolojisi”olarak adlandırılan toplumun tüm dinamiklerine (iş dünyası, siyaset, medya, sanat, eğitim, aile ve din) nüfuz etmesidir. Tanrı ile yaşanılan kişisel tecrübe neticesinde inananlar, farklı dillerde konuşmak, kehanette bulunmak, şifa bahşetmek, kötülüğe karşı koymak gibi mucizevi güçlere sahip olduklarına inanırlar. Manevi açıdan güçlü bireyler yetiştirmeye odaklanan Pentekostal Hıristiyanlığın Nijerya'da etkili olmasının temel nedeni Batı ile doğrudan tarihi ve kültürel bağlantısı olmasının yanı sıra yerel kültürün kendine has özelliklerini dikkate alması ve gelenekleriyle bütünleştiği toplumun tüm dinamiklerine nüfuz edebilmesinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Pentecostalism is a religious movement originated within the evangelical wing of Protestant Christianity in America at the dawn of 20th century. The movement takes its name from the events on the day of Pentecost described in the New Testament. Basic characteristics of Pentecostalism are Baptism of Holy Spirit and its manifestations of Spiritual Gifts (Healing, Glossolalia, exorcism, prophecy). Charles Fox Parham who formulated the foundational doctrines and practices considered being the founder of the movement which characterize the movement. In 1906, Pentecostalism achieved worldwide attention through the Azusa Street Revival is commonly regarded as the beginning of the modern Pentecostal movement led by African American preacher William Joseph Seymour. Pentecostals are known for widespread mission-work in Africa, Asia and South America. Especially the movement's mission activity in Sub-Saharan Africa is highly visible and has reshaped the religious landscape. The most essential feature of the Pentecostal movement is able to speak every cultures of the world, transform its plurality under the Holy Spirit and to penetrate into all the dynamics of the society as business, politics, media, art, education, family and religion. Basic reasons for the influence of Pentecostal Christianity in Nigeria is to focus on cultivating powerful individuals in spiritual terms, to have strategies for mission changed in every period, to take into account the particular characteristics of local culture and able to penetrate into all dynamics of society as well as having a direct cultural and historical connection with the West.