Bi-izotonik uzaylar ve ayırma aksiyomları
Bi-isotonic spaces and separation axioms
  1. Tez No: 514139
  2. Yazar: NASİPHAN UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOLEY ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm tez konusuna ilişkin ayrıntılı literatür bilgisi içermektedir. İkinci bölümde izotonik uzayları tanımlamak üzere kapanış operatörü ve özellikleri verilmiştir. Ayrıca bu operatör yardımıyla iç ve komşuluk operatörleri tanımlanmış ve ilgili teoremler ifade ve ispat edilmiştir. Daha sonra bu operatörler göz önüne alarak bir uzayın izotonik uzay olması için gerek ve yeter koşulları belirtilmiştir. Ayrıca izotonik uzaylar arasında tanımlı dönüşümün sürekliliği ve izotonik uzaylarda ayırma aksiyomları ile ilgili tanım ve karakterizasyonlar verilmiştir. Üçüncü bölümde bitopolojik uzaylarının temel tanımları ve bitopolojik uzaylarda dönüşümlerin sürekliliği ve bitopolojik uzaylarda ayırma aksiyomlarının genellemelerine yer verilmiştir. Dördüncü bölüm bu çalışmanın orijinal kısmını oluşturmaktadır. Bu tezin ikinci ve üçüncü bölümde verilen izotonik uzaylar ve bitopolojik uzaylara ilişkin temel bilgiler ışığında bi-izotonik uzayları tanımlanmış ve temel karakterizasyonlar verilmiştir. Akabinde bi-izotonik uzaylar arasında i-sürekli ve bisürekli dönüşümler tanımlanarak ilgili teoremler ifade edilmiştir. Son olarak bi-izotonik uzaylarda ayırma aksiyomları tanımlanmış ve ilgili teoremler ifade ve ispat edilmiştir. Beşinci bölümde bu tez çalışmasında elde edilen sonuçlar özetlenmiş ve bundan sonra yapılacak araştırmalara yönelik öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to detailed literature knowledge related to the subject of the thesis. In the second chapter, the closure operator and its properties are given to define the closure spaces. In addition, by the aid of this function the interior and neighborhood operators are defined. The related theorems are stated and proved. Afterwards, by considering these operators, the necessary and sufficient conditions for a space to be an isotonic space are expressed. Moreover, the definitions and characterizations of the continuity of mappings between the isotonic spaces and the separation axioms in isotonic spaces are given. In the third chapter, the fundamental definitions of bitopological spaces and the continuity of mappings between bitopological spaces and the generalizations of separation axioms in bitopological spaces are represented. The fourth chapter is the original part of this study. In the light of basic information on isotonic spaces and bitopological spaces given in the second and third chapters of this thesis, bi-isotonic spaces are introduced and fundamental characterizations are given Subsequently, by defining i-continuous and bicontinuous mappings between bi-isotonic spaces the corresponding theorems are expressed and proved. Finally, separation axioms are described in bi-isotonic spaces and the relevant theorems are expressed and proved. In the fifth chapter of this thesis, a brief summary of this study is given and some suggestions are proposed for new investigations.