İmidazolidin-2-tiyon türevlerinin sentezi, karakterizasyonu, dft ve doking hesaplamaları
The synthesis, characterization, dft and docking calculations of imidazolidine-2-thione derivatives
- Tez No: 514165
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmanın birinci kısmında; İmidazolidin-2-tiyon bileşiğinin benzil, benzoil, mannich ve yağ asitleri türevleri sentezlendi. Çalışmanın ikinci kısmında ise; sentezlenen bileşiklerin yapı analizleri NMR ve FT-IR teknikleri aydınlatıldı. Teorik NMR, FT-IR spektrumları, HOMO ve LUMO orbital enerjileri, Mulliken yükleri, NBO ve MEP analizleri, molekülün aktivitesini belirlemek için HOMO-1 ve LUMO+1 orbital enerjileri Gaussian 09 paket programı ile DFT teknikleri kullanılarak yapıldı. Teorik NMR ve FT-IR hesaplamalarının deneysel değerlerle uyumu araştırıldı. Ayrıca, sentezlenen tüm bileşiklerin Autodock Vina programı kullanılarak potansiyel MCF-7 kanser hücresine karşı etkinliği 1S9J ID kodlu protein ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study; Benzoyl, benzyl, mannich and oil acid derivatives of the imidazolidin-2-thione compound were synthesized. In the second part of the study; the structures of the molecules are clarified by FT-IR and NMR techniques. Theoretical calculations of the compounds have been done by using Gaussian 09 with DFT techniques. Theoretical NMR, FT-IR spectrums, HOMO and LUMO orbital energies, Mulliken charges, NBO and MEP analyses, HOMO-1 and LUMO+1 orbital energies for molecular activity have been done by using Gaussian 09 with DFT techniques. The compatibility of the theoretical NMR and FT-IR with experimental values has been investigated. Besides, all of the synthesized compounds potential activities to MCF-7 cancer cell lines have been determined with 1S9J protein code by using Autodock Vina program.