Tekelerde sulandırıcılara farklı oranlarda royal jelly (arı sütü) ilavesinin spermanın dondurulabilirliği ve fertiliteye etkisi
The effect of different rates of royal jelly supplementation to the extender on freezability of sperm and fertility in goats
  1. Tez No: 731495
  2. Yazar: NURDAN COŞKUN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum,Jinekoloji ve Suni Tohumlama (Veterinerlik) Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, Tris yumurta sarısı ve Tris soya lesitini temelli sulandırıcılara farklı konsantrasyonlarda arı sütü (AS) ilavesinin sperma kalitesi ve fertilite üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Sperma 5 baş Damascus tekesinden elektroejakülatör ile toplandı. Miktarı 0,5 ml'den fazla, motilitesi en az %70 ve ml'de en az 1,5 milyar spermatozoon yoğunluğuna sahip ejakulatlar birleştirildi ve 1x109/ml motil spermatozoon bulunacak şekilde sulandırıldı. Sperma 4 saat ekilibrasyon sonrasında payetlere çekilerek donduruldu. Fertilite değerlendirmeleri için intravajinal süngerlerle senkronize edilen 150 baş keçi, en iyi spermatolojik kaliteye sahip gruplarla transservikal olarak tohumlandı. Hayvanların gebelik muayeneleri tohumlamadan sonraki 21. ve 50. günlerde yapıldı. Sulandırılmış ve soğutulmuş spermada, Tris-YS sulandırıcısında motilite ve membran bütünlüğü en düşük %1 AS grubunda saptandı (P0.05). Sonuç olarak, Tris-YS ve Tris-SL sulandırıcılarına yapılan arı sütü ilavelerinin Damascus teke spermasının dondurulmasına sağlam akrozom oranı dışında bir alternatif üretmediği ve fertilite açısından olumlu bir etkisinin olmadığı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of different concentrations of royal jelly (RJ) to Tris egg yolk and Tris soy lecithin based extenders on semen quality and fertility. Sperm were collected from 5 Damascus goats using an electroejaculator. Ejaculates which were more than 0,5 ml, 70% motility and at least 1,5 billion spermatozoon density per ml, were pooled and were diluted to be 1x109/ ml of motile spermatozoon. The semen was equilibrated for 4 hours, loaded into straws and were frozen. Fertility assessments were conducted with 150 goats synchronized with intravaginal sponges and goats were inseminated with groups which were had the best spermatological properties transcervically. Pregnancy diagnosis was performed on the 21st and 50th days after insemination. In diluted and cooled semen, motility and membrane integrity of Tris-EY diluent was the lowest in 1% RJ group (P0.05). As a result, it was concluded that royal jelly additions to Tris-EY and Tris-SL extenders did not produce an alternative to freezing Damascus goat semen except for the intact acrosome ratio and had no positive effect on fertility.