Ev tekstili sektörünün rekabet gücü analizi: Denizli örneği
Competitiveness analysis of home textile sector: A case study for Denizli
- Tez No: 514191
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ATILGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Türkiye ve dünya ekonomisinde ayakta kalabilmenin en önemli koşullarından biri rekabet edebilmektir. Ev tekstili işletmelerinin sayılarının yıllar içinde artması ve artan iç ve dış rekabetçi baskılar, işletmeleri sektörde başarılı olmak için ilgili stratejileri geliştirmeye ve uygulamaya sürüklemiştir. Ev tekstili sektörü Türk tekstil ve hazır giyim sektöründe önemi ve ağırlığı gittikçe artan alt sektörlerimizden birisi konumundadır. Bu sektörün kümelendiği ve ağırlık gösterdiği ana üretim bölgesi ise Denizli ilidir. Bu araştırmanın amacı; Denizli'deki ev tekstili sektörünün Türk ekonomisindeki yeri ve önemi ile bağlantılı olarak rekabet gücünü ulusal ve uluslararası düzeyde ortaya koymaktır. Tez çalışmasının ana amacı olan rekabet gücü analizi çalışmasına katkı sağlamak amacıyla aynı zamanda Denizli ev tekstili sektörünün envanter çalışması da yapılmıştır. Denizli ev tekstili sektörü rekabet gücü analizi Denizli Sanayi Odasına kayıtlı on büyük ev tekstili üreticisi işletmesinin üst düzey yöneticilerine yönelik geliştirilen anket çalışmasıyla yapılmıştır. Anket sonuçları Porter'ın elmas modeli kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler neticesinde işletmelere ve kamuya düşen görevler ve öneriler sunulmuştur. Envanter çalışması ise kayıtlı ev tekstili konfeksiyon üreticilerine uygulanarak yapılmıştır. Envanter verileri SPSS 18.0 programı vasıtasıyla frekans, yüzde dağılımları ve ortalamalarına göre incelenerek değerlendirilmiş ve böylece ev tekstili sektörünün Denizli'deki mevcut durumu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Competition is the vital requirement in order to be able to challenge in Turkey and the world economy. The increment of home textile companies by the years and the increasing ratios of internal and external competitive pressures led the companies develope and apply the related strategies for being successful in sector. Home textile sector is positioned as a sub-sector which is promising and becomes increasingly popular. Denizli city is the main production area in where there is a huge clustering. This study aims to reveal the competitiveness of home textile sector in Denizli by considering its importance in Turkish economy regarding to national and international level. In order to contribute to competitiveness analyse, an inventory study for home textile sector in Denizli was also included in the study. The analyses for competitiveness of home textile sector in Denizli were conducted with the help of survey developed for the senior managers of the home textile companies registered in Denizli Chamber of Industry. The survey results were evaluated by Porter's diamond model. According to those evaluations, the missions and the proposals were suggested to the companies and official foundations. The inventory study was applied to registered home-textile producers. The inventory datas were evaluated by analysing of frequence, distrubution ratios (%) and the means by using SPSS 18 statistical programme hence the present situation of home textile in Denizli could be determined.