Radyoaktif iyot 131 uygulama sonrası radyasyonla indüklenmiş mide doku hasarında p53 tümör supresör geni rolünün real tıme PCR ve histopatolojik analizlerle ortaya konulması
  1. Tez No: 514194
  2. Yazar: EMRAH UĞURELLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA AZİZE BUDAK YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Molecular Medicine, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmada radyoaktif iyot (I 131) uygulanan ratlarda, I 131 'in etkilerinin ve p53 geninin ifadesinin belli zaman süreçleri (4. saat, 24. Saat, 48. Saat, 7. gün ve 30. gün) için değerlendirilmesi amaçlandı. Metod: Bu araştırmada 24 Wistar rat kullanıldı. Kontrol ve herbir zaman dilimi için 4'er örneklik gruplar oluşturuldu. Örneklerin histopatolojik incelemesi yapıldı. Ayrıca Real-time PCR'da genin ifadesi gruplar açısından analiz edildi ve istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Histopatolojik analizde semikantitatif skorlama veri analizine göre en fazla dejenerasyon 4. saatte gözlenirken en az dejenerasyon 24. saatte gözlendi. Real-time PCR sonucu elde edilen veriler değerlendirildiğinde, gen ifadesinin en az olan grubun 4. Saat olduğu belirlendi. P53'ün ifadesinin en fazla olduğu grup ise 24. Saat olduğu gözlendi. Sonuç: Çalışmada histopatolojik değerlendirme ve Real-time PCR analizi sonuçları genel olarak uyumlu bulundu. P53 geninin ifadesinin en fazla olduğu süreçte, histolojik olarak dejenerasyonun en az olduğu belirlendi. Bilindiği gibi p53 geni DNA hasarlarında öncül yanıt mekanizması olarak devreye girer. Bu genin cevabı ya hücrede tamir mekanizması devreye girer ya da hücre apoptozise yönlendirilir. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde; I 131 'in yarılanma süresi dikkate alındığında16 saat içinde en fazla dejenerasyona neden olduğu, daha sonra p53 geninin aktifleşmesi ile tamir mekanizmasının devreye girdiği söylenebilir. P53 gen ifadesi radyasyonik ajanların dejeneratif etkisini en aza indirgediği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: This study aims to the effects of I 131 and the expression of the p53 gene are determined for certain time periods (4 h, 24 h, 48 h, 7 day and 30 day) in the radioactive iodine (I 131) applied rats. Metod: In this research were used twentyfour Wistar rats. Groups of 4 samples were created for control and each time. Histopathological examination of the samples was performed. It was also analyzed the gene expression by Real-time PCR for the groups and statistically assessed. Findings: According to semiquantitative scoring data in histopathological analysis was observed, the most degeneration at the 4th hour and the least degeneration was observed at the 24th hour. The data obtained from Real-time PCR were evaluated, it was determined that the minimum group of gene expression was 4th hour. The group that the highest expression of P53 was observed at 24 hours. Results: In the study were found as histopathological evaluation and Real-time PCR analysis are generally compatible. It was determined that the histologically degeneration was the least in the process in which the expression of the P53 gene was the highest. As is known, p53 gene acts as a premise response mechanism in DNA damages. This genetic response is either driven by the repair mechanism in the cell, or the cell is directed to apoptosis. When the obtained data are evaluated; Considering the half-life of I 131, it can be said that the most degeneration occurred within 16 hours, and then the activation mechanism of the p53 gene and the repair mechanisms was acted in the cell. It is thought that P53 genes reduce degenerative effects of radiation agents at the least.