Radyoaktif iyot tedavisi alan hastalarda erken görülen semptomlar, semptom yönetimi ve anksiyete düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between early symptoms, symptom management and anxiety level in patients requesting radioactive iodine treatment
  1. Tez No: 766616
  2. Yazar: İBRAHİM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ERKAL İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kansere yakalanan kişi sayısı günümüz dünyasında hem gelişmiş hemde gelişmekte olan ülkelerde hızlıca artmaktadır. Tiroid kanseri de bu artan kişi sayısı arasında önemli bir çoğunlıktadır. Cerrahi tedavi ile tiroidektomisi yapılan hastaya tamamlayıcı tedavisini almak için radyoaktif iyot tedavisi verilir. Planlanan bu çalışma radyoaktif iyot 131 tedavisi alan hastalarda semptom şiddeti, başetme düzeyi ve anksiyete düzeylerini ele aldığından literatürde önemli bir eksikliği gidermesi amaçlanmıştır. Çalışmada örneklem yapılmamış olup tam sayım yöntemi ile Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Nükleer Tıp Ünitesi'ne başvuran 60 hasta üzerinden 17.01.2022-31.05.2022 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmanın evrenini bu tarihler arasında başvuru yapan ve çalışmaya dahil etme kriterini taşıyan tüm hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmada 'hasta tanıtım formu', 'I-131 tedavi sonrası görülen semptomlar formu', 'I-131 uygulama sonrası ilk 48 saatte semptomla baş edebilme durumu' ve 'durumluk ve sürekli anksiyete ölçeği' kullanıldı. Hastalarda yüksek doz radyoaktif iyot bulunulduğu göz önüne alınarak dahili telefon ile görüşme yapıldı. Verilerin analizi SPSS 21.0 programı ile yapıldı. Araştırmanın verilerinin istatiksel analizinde: hastanın sosyo-demografik özelliklerinin değerlendirilmesi, frekans ve yüzde, ortalama ve standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerlendirme kullanıldı. Ölçek puanlarının değerlendirilmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerlendirme, normallik durumlarını değerlendirmeye yönelik istatistik analizler, ölçeklerin puanları arasındaki ilişkiyi değerlendirmede corelasyon testleri, ölçeklerin güvenirliği analizinde güvenirlik testleri (Cronbach Alfa Katsayı) kullanıldı. Ölçeğin sosyo-demografik özelliklerine göre karşılaştırmasında varyans analiz testleri; normal dağılımda, ikili karşılaştırmada, bağımsız t testi, üçlü karşılatırmada One Way ANOVA testi ve post hoc testler, normal olmayan dağılımda ikili karşılaştırmada, Mann Whitney U testi, üçlü karşılatırmada, Kruskal Wallis testi, etkileyen faktörleri belirlemede regresyon analizi testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The number of people diagnosed with cancer is increasing rapidly in today's world, both in developed and developing countries. Thyroid cancer is also a significant majority among this increasing number of people. Radioactive iodine therapy is given to the patient who has undergone thyroidectomy with surgical treatment to receive complementary treatment. Since this planned study deals with symptom severity, coping level and anxiety levels in patients receiving radioactive iodine 131 treatment, it is aimed to fill an important deficiency in the literature. No sampling was made in the study, and it was performed between 17.01.2022 and 31.05.2022, out of 60 patients who applied to the Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center Nuclear Medicine Unit with the full count method. All patients who applied to the study population between these dates and met the inclusion criteria were included in the study. In the study, 'patient identification form', 'symptoms form after I-131 treatment', 'symptom coping status in the first 48 hours after I-131 application' and 'state and trait anxiety scale' were used. Considering that the patients had a high dose of radioactive iodine, an internal telephone interview was made. Data analysis was done with SPSS 21.0 program. In the statistical analysis of the data of the study: evaluation of the socio-demographic characteristics of the patient, frequency and percentage, mean and standard deviation, median, minimum and maximum evaluation were used. Arithmetic mean, standard deviation, median, minimum and maximum evaluation, statistical analyzes to evaluate normality, correlation tests to evaluate the relationship between the scores of the scales, and reliability tests (Cronbach's Alpha Coefficient) were used to evaluate the scale scores. Analysis of variance tests in the comparison of the scale according to socio-demographic characteristics; Normal distribution, pairwise comparison, independent t test, triple comparison One Way ANOVA test and post hoc tests, non-normal distribution pairwise comparison, Mann Whitney U test, triple comparison, Kruskal Wallis test, regression analysis tests were used to determine the influencing factors.