Yüksek/orta riskli differansiye tiroid kanserli olgularda yüksek doz adjuvan I-131 tedavi ve sonuçları: Tek merkez deneyimi
High dose adjuvant I-131 treatment and results in cases with high/medium risk differentiated thyroid cancer: Single center experience
- Tez No: 932503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ALAGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Çalışmamızda, yüksek/orta riskli differansiye tiroid kanserli olgularda yüksek doz radyoaktif iyot tedavisinin sonuçlarını değerlendirerek buna etki eden parametreleri belirlemeyi ve tedavi yaklaşımında yol gösterici sonuçlar elde etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kasım 2016-Şubat 2024 tarihleri arasında kliniğimize radyoaktif iyot tedavi kararı için yönlendirilen hastalar retrospektif olarak taranmış, dahil edilme ve dışlanma kriterleri kapsamında 325 orta ve yüksek riskli hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalara postoperatif dönemde ATA 2015 kılavuzuna uygun şekilde başlangıç risk sınıflaması yapılmıştır. Hastaların patoloji raporlarına, başvuru anındaki ve takiplerindeki bulgularına hastanenin PACS, FONET sistemi ve arşivdeki dosyalar üzerinden erişilmiştir. Tedavi dozları kliniğimiz tedavi konseylerinde risk sınıflamaları dikkate alınarak ampirik sabit doz yöntemine göre belirlenmiştir. Hastaların tedavi yanıtları değerlendirilirken, 6. ay ve son takipleri sırasındaki yanıtları ATA 2015 kılavuzuna göre gruplandırılarak 6. ay yanıt ve son yanıt olmak üzere iki yanıt grubu oluşturulmuştur. Bulgular: Çalışmamızdaki orta riskli grupta 195 (%60), yüksek riskli grupta 130 (%40) hasta bulunmaktadır. Hasta grubumuzdaki 261 hastaya (%80,3) tek doz radyoaktif iyot (RAI) tedavisi uygulanırken, 64 hastaya (%19,7) tekrarlayan dozlar uygulandı. Tek doz uygulanan hastalara verilen ortanca doz 150 mci, tekrarlayan doz alan hastalara uygulanan ortanca doz 350 mci olmuştur. Hastaların 210'u kadın, 115'i erkek hastalardan oluşmaktadır. Primer patolojileri incelendiğinde %92,3'ünde papiller tiroid kanserine, %1,9'unda foliküler tiroid kanserine ve %5,8'inde diğer differansiye tiroid kanseri tiplerine rastlanmıştır. 6.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to evaluate the results of high-dose radioactive iodine treatment in high/medium risk differentiated thyroid cancer cases, determine the parameters affecting this and obtain guiding results in the management approach. Materials and Methods: Patients referred to our clinic for a radioactive iodine therapy decision between November 2016 and February 2024 were retrospectively reviewed. Based on inclusion and exclusion criteria, 325 intermediate- and high-risk patients were included in the study. Postoperative initial risk classification was performed according to the ATA 2015 guidelines. The pathology reports of the patients, as well as findings at admission and during follow-ups, were accessed through the hospital's PACS, FONET system, and archived files. Treatment doses were determined according to the empirical fixed-dose method by considering the risk classifications in our clinic's treatment councils. While evaluating the therapy responses of the patients, the responses during the 6th month and the last follow-up were grouped according to the ATA 2015 guideline and two response groups were created as the 6th month response and the last response. Results: Our study included 195 patients (60%) in the intermediate-risk group and 130 patients (40%) in the high-risk group. In our patient group, 261 patients (80.3%) received a single dose of RAI therapy, while 64 patients (19.7%) received repeated doses. The median dose administered to patients receiving a single dose was 150 mCi, and 350 mCi for those receiving repeated doses. The cohort consisted of 210 female and 115 male patients. When primary pathologies were examined, 92.3% had papillary thyroid cancer, 1.9% had follicular thyroid cancer, and 5.8% had other differentiated thyroid cancer types.