Helisel iç borulu dikey ısı değiştiricilerde ısı transferi ve basınç düşümü analizi
Analysis of heat transfer and pressure drop in vertical heat exchangers with helical inner pipe
  1. Tez No: 635743
  2. Yazar: AYKUT ZEDELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARKAN KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada helis sayısı farklı olan helisel iç borulu ısı değiştiricisinin dik konumlandırılmasıyla ısı transferinin artırılması deneysel olarak ele alınmıştır. Dik konumlandırılan ısı değiştiricisindeki ısı transferi miktarını ve basınç düşümünü analiz etmek için deney seti kurulmuştur. Isı transferleri ve basınç düşümü farklı kapasite oranlarında, farklı debilerde analiz edilmiştir. Helis sayısı farklı olan her boru için yapılan deneylerde akış türbülanslıdır. Hem helisel iç boru için hem de helisel iç boru ile dış boru arasındaki anular aralıklar için hesaplamalar yapılmıştır. Bütün deney sonuçları birbirleriyle karşılaştırılarak en iyi sonuçlar elde edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Nusselt sayısı, basınç düşümü miktarı, ısı değiştiricinin etkinlik değeri bulunmuş ve Reynolds sayısına göre grafikleri çizilmiştir. Ayrıca her tip boru için deneye dayalı formüller elde edilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda en iyi ısı transferinin 5 helisli iç bakır boruda olduğu saptanmıştır. Beş helisli bakır boruda düz bakır boruya göre ısı transferi %80,6 basınç düşümü de %140,38 oranında artmıştır. Helisel iç borulu ısı değiştiricilerinde ısı transferi miktarı düz boruya oranla daha iyi olmakta fakat heliselliğin etkisiyle basınç düşümlerinde artışlar olmaktadır. Meydan gelen basınç düşümü yüksek düzeydedir ancak sağlanan ısı transferi yüksek miktardadır.
Özet (Çeviri)
In this study, increasing the heat transfer by the vertical positioning of the helical inner tube heat exchanger which has different helix number has been discussed experimentally. An experimental set was installed to analyze the amount of heat transfer and pressure drop in the vertically positioned heat exchanger. Heat transfers and pressure drop were analyzed at different capacity rates and different flow rates. The flow rate is turbulent for each tube with different helix number. Calculations were made both for helical inner tube and annular spacing between helical inner tube and outer tube. All experimental results were compared with each other to obtain the best results. According to the results, Nusselt number, pressure drop amount, efficiency value of heat exchanger were found and graphed according to Reynolds number. Experimental formulas were also obtained for each type of pipe. According to results of experiments, in five helical copper pipes, heat transfer increased %80,6 , pressure drop increased 140,38% compared to straight copper pipe. Increased pressure drops occur under the influence of helically. Heat transfer is better in helical pipes compared to straight pipes, but pressure drop also increases with the effects of rotation and helices. The pressure drop is high but the heat transfer provided is high