Üniversite öğrencilerinde madde bağımlılığı farkındalığı ile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of relation of awareness of substance addiction and li̇fe satisfaction among university students
  1. Tez No: 514232
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bağımlılık insan hayatını tehdit eden en önemli sorunlardandır. Psikoloji literatüründe yapılan araştırmalar madde bağımlısı bireylerin önemli bir bölümünün intihar ettiği ya da intihar girişiminde bulunduğunu bizlere göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü madde bağımlılığında yüzde 18 oranında intihar vakalarının görülmekte olduğunu belirtmiştir. Bu araştırmada ise üniversiteli öğrencilerde madde bağımlılığı farkındalığı ile yaşam doyumları arasında ilişki olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada bu amaca uygun olarak tarama modeline başvurulmuştur. Araştırmanın örneklemini, İstanbul' da bulunan Üsküdar Üniversitesinde ki 100 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma gönüllülük esasına dayalı olarak yapılmış ve Üsküdar Üniversitesi Etik Kurulunca onaylanmıştır. Literatür çerçevesinde, Türkiye' de madde bağımlılığı farkındalığı ve yaşam doyumu arasında ki ilişkinin incelenmesini konu alan araştırmaların kısıtlı olması göz önünde bulundurulduğunda, araştırmamız Türkiye' de madde bağımlılığı farkındalığı ve yaşam doyumu arasında ki ilişkinin incelenmesini değerlendiren çalışma olması açısından önem arz etmektedir. Araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak ' Kişisel Bilgi Formu', 'Madde Bağımlılığı Farkındalık Ölçeği' ve 'Yaşam Doyumu Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırma da elde edilen veriler üzerinden frekans, yüzde, Pearson Korelasyon Katsayısı, İlişkisiz Grup T-Testi, Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis Testi yapılmıştır. Araştırma hipotezi olarak madde bağımlılığı farkındalığı ile yaşam doyumu arasında anlamlı bir ilişki olduğu ele alınmıştır. Verilerin analizi SPSS 21,0 (Statistical Package for the Social Sciences) istatistik programıyla incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; üniversiteli öğrencilerde madde bağımlılığı farkındalığı ve yaşam doyumu arasında anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Yaşam doyumunun yaşamın her alanından etkilendiği ve belli bir zaman diliminden ziyade yaşamın tümünü ifade ettiği bilinmektedir ve bu genel durumun madde bağımlılığı farkındalığı üzerinde bir etkisi olmadığı, madde bağımlılığı farkındalık düzeyinin ise uygulanan kişisel bilgi formundan elde edilen bilgilere göre sosyoekonomik düzeyden, cinsiyetten, bireyin çevresinde madde kullanan kişiler olmasından, bireyin daha önce madde bağımlılığı ile ilgili bir eğitim ya da etkinliğe katılma ya da bireyin daha önce bağımlılık yapıcı bir madde kullanmış olmasından etkilenmemekte olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Addiction is the most important problem that threatens human life. Researches made in the psychology literature shows us that a significant number of drug-addicts have committed suicide or attempted to do it. World Health Organization reported that the rate of the suicide cases is 18 percent among the drug addicts. In this study, it was aimed to research if there is a relationship between the drug addiction awareness and life satisfaction in university students. The scanning method was used in accordance with this reason. 100 students at Uskudar University in Istanbul were surveyed. The research was based on the basis of volunteerism and approved by Uskudar University Ethics Committee In the Literature , Considering that the limited researches in the investigation of the relation between the drug addiction awereness and life satisfaction, our research in Turkey is of great importance in terms of being studies evaluating the examination of this relationship 'Personal Information Form', 'Substance Dependence Awareness Scale' and 'Life Satisfaction Scale' were used as data collection tools. Frequency, percentage, Pearson Correlation Coefficient, Unrelated Group T-Test, Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis Test were performed on the obtained data. The research hypothesis is that there is a significant relationship between drug addiction awareness and life satisfaction. The analysis of the data was analyzed by SPSS 21.0 (Statistical Package for the Social Sciences) statistical program According to the results of the reseach, it was understood that there was no important correlation between the drug addiction and the life satisfaction of university students. life satisfaction is known to be influenced by all areas of life and has been expressing the whole life, but not a specific area, and that the general situation does not have an effect on substance addiction, and the level of drug addiction awareness is based on the socioeconomic level, sex, using substance before, what is more if any addict was around, and the subject of a person's pre-drug education or activity it was found that it was not affected by joining or the use of an earlier addictive substance.