Collaborative consumption based social innovation: Adoption of car sharing
Ortak tüketim temelli sosyal inovasyon: Araç paylaşımının benimsenmesi
- Tez No: 514238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ATREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Sosyal inovasyon, sosyal sorunlara daha etkili, verimli ve sürdürülebilir çözümler geliştirir. Ortak tüketim, ya da bir başka deyişle paylaşım ekonomisi dijital teknolojilere güçlü bir bağlılıkla sahip olma seviyesini en aza indirerek ürünlere ya da hizmetlere erişerek, çevreye zarar veren aşırı tüketimi azaltmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, bazı ortak tüketim platformları sosyal inovasyon olarak kavramsallaştırılabilir. Bu terim son yıllarda kurulan çeşitli platformlarla ön plana çıkmıştır. Uber, Zipcar, Airbnb, Couchsurfing, Blablacar, ortak tüketimi artırmak için başka birçok platformun geliştirildiği birkaç örnektir. Küresel ısınmanın artan etkileri ve doğal kaynakların tükenmesi göz önüne alındığında, ortak tüketim ve sosyal inovasyon üzerine çalışmalar önem kazanmaktadır. Bu noktadan hareketle, bu çalışmanın amacı, Uber üzerinde bireysel düzeyde sosyal inovasyonun benimsenme davranışı üzerinde etkili olduğu düşünülen faktörleri belirlemektir. Sosyal inovasyonun benimseme davranışını etkileyen faktörleri tanımlamak için farklı teoriler kullanılmıştır. İstanbul'daki üniversite öğrencileri ile anket çalışması gerçekleştirilmiş olup, 423 kullanılabilir anket, yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilmiştir. Bulgular, algılanan kullanım kolaylığının, algılanan yararlılığın ve algılanan güvenin Uber'in benimseme davranışını etkilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Social innovation enhances more effective, efficient and sustainable solutions to social problems. Collaborative consumption, or in other words sharing economy,aims to reduce excessive consumption which damages the environment by accessing product or services that minimize the ownership level with a strong reliance on digital technologies. Therefore, some of collaborative consumption platforms can be conceptualized as a social innovation.This term has come to the fore with various platforms that have been established in recent years. Uber, Zipcar, Airbnb, Couchsurfing, Blablacar are just few examples where many other platforms are beingdeveloped to increase collaborative consumption.Considering the increasing effects of global warming and the depletion of the natural resources, the studies on collaborative consumption and social innovation gained importance. Hereby, the objective of this study is to identify the factors that are deemed to have an influence on social innovation adoption behavior on Uber at individual level.In order to identify the factors affecting social innovation adoption behavior, different theories have been used. A survey on university students in Istanbul is conducted. 423 usable questionnaires are analyzed with structural equation modeling. Findings reveal that perceived ease of use, perceived usefulness andperceived trust affect adoption behavior of Uber .