Görüntü yönetmenliği ve görüntü yönetmenine özgü biçemin sinematografik yapıta yansıması
  1. Tez No: 51424
  2. Yazar: ERTUĞRUL ALGAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞEÇİL BÜKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
ÖZET Bu çalışma aydınlatma, görüntü yönetmenliği ve biçem kavramlarına sinema tarihi bağlamında yaklaşarak, bir teknisyen ve sanatçı olan görüntü yönetmenine özgü biçem kavramını sorgulamakta ve ortaya koymaya çalışmaktadır. İnsanlıkla birlikte varolan görüntü kavramı, önce mağara duvarlarında, kayalarda izlenmiş daha sonra da teknolojik gelişimler sonucunda çeşitli biçimlerde oluşturulmuştur. Görsel sanatların temelinde yer alan görüntü kavramı, sinema gibi görsel - işitsel bir sanat ve iletişim aracının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Sinema endüstriyel ve teknolojik tabanda gelişen bir sanat dalı olma özelliği taşır. Diğer sanat dallarından farklı olarak, bir çok yaratıcı grubun ortak çalışmasıyla sinematografik ürün ortaya çıkar. Yönetmenin ortaya çıkan bu ürünün yaratıcısı olduğu düşünülür. Bu genellikle doğrudur, ancak estetik, entellektüel ve kültürel birikime sahip belli görüntü yönetmenlerine özgü görsel biçem filmlerde kendini belli eder. Sanatta, sanatçılara özgü biçemleri ayırdetmek olanaklıdır. Bir ressamı diğerinden ayıran, onun fırça darbeleri, rengi ve ışığı kullanımı gibi özellikleridir. Görüntü yönetmenleri de birbirlerinden aydınlatma biçimleri, çerçeve ve kamerayı kullanış biçimleriyle ayrılırlar. Bu farklılıklar ise görüntü yönetmenine özgü biçemin ortaya çıkmasını sağlar. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is an approach to lighting in cinematography and the style of the cinema t ographer in the movies. Concept of image exists with mankind and different images were drawn to the walls of caves and on the rocks and as a result of technological developements it is possible to prepare the images in different ways. The concept of image is always exists on the roots of visual arts, and as a system of images, cinema is one of the important branch of art and communication. Cinematography developed on an industrial and technological background, and its difference from other arts is the cinematographic product comes to light with the works of different creative groups. Its always thought that the director is the creator of the cinematic product, film. But it is sometimes possible to follow the effect and style of the cinema t ographer who had aesthetical, intellectual and cultural accumulation. It is possible to follow the styles of the artists in arts. For example; a painter differs among others by his / her use of color, light and his / her brush strokes. A cinema t ographer differs from others by the use of his camera, using of light and the frames of the pictures. These differences creeates the style of the cinema t ographer. xv