Görüntüye eklenen müziğin görsel mesajların iletilmesine katkısı
The contribution of image based music to the transmission of visual messages
- Tez No: 52528
- Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ SAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET İletişim, hangi düzeyde, biçimde ve kapsamda olursa olsun, kendine özgü toplumsal bir olaydır. Bu bakımdan, iletişimin toplumsal bir olgu olduğunu apaçık biçimde ortaya koymak, insan düşüncesinin gelişimiyle olan bağlarını kanıtlarını sergilemek gerekmektedir. Günümüzde iletişim teknolojisinde akıl almaz ilerlemeler olmaktadır. Bu ilerlemelerin temel nedeni, modern toplumlarda üretimin arttırılması amacıyla, tüketimin pompalanması için gereken etkinlik artışıdır. Bu anlamda iletişim teknolojisindeki gelişmeler, çağımızın motor gücü durumuna gelmiştir. Çağdaş toplumları, iletişimsel refah toplumları olarak nitelemek mümkündür. Ekonomik anlamda birey için refahın ölçüsü, birey sahip olduğundan daha fazlasını isteme durumundan çıkmasıdır. Bu ölçü iletişim düzlemine aktarıldığında, iletişimsel bolluk, bireylerin kullanabileceklerinden veya isteyebileceklerinden daha fazla iletişim olanaklarına veya kolaylıklarına sahip olması demektir. Kitle iletişim alanında televizyonun önemli bir rolü vardır. Televizyon, teknik özellikleri bakımından, izleyicilerle arasında daha yakın, daha içten bir ilişkinin kurulmasına olanak verir. Böylelikle yarattığı dünyaya izleyicilerin doğrudan katılımını sağlar. Televizyon program yapımcılığı ve sinema yönetmenliği, çağımızın bütün teknolojik gelişmelerini kullanabilen sektörlerdir. Böylesine olanaklara sahip sektörlerin hazırladığı program yada filmlerin içerdiği mesajların, izleyicilere iletilmesi tecrübeli ekiplerin sayesinde oldukça kolay olmaktadır. Mesajların iletilmesinde başarıya ulaşmanın temel öğesi, insanın, dikkat ve algı sürecini en yoğun biçimde uyarabilecek yöntemleri kullanabilmektir. Diğer bir değişle, insandaki en duyarlı ve kalıcı algıyı, ışık, renk ve görüntü ile harekete geçirmektir. Bir süre sonra buna diğer bir önemli algımız olan, ses ile uyarım öğesi eklenmiştir. Bu durumun önemini kavrayan yapımcı ve yönetmenler, görüntüyü oluşturmada gösterdikleri titizlik ve enerjiyi, müziğin oluşumunda da göstermektedirler. Bu nedenle programlar ve filmler için özgün müzikler bestelenmektedir.İdeal bir yapım sürecinde senaryo ile özgün beste, eş zamanlı olarak şekillenmelidir. Çünkü müzik, akıllıca kullanıldığı zaman senaryonun bir parçası haline gelir ve esas yapının gelişmesinde önemli bir rol oynar. Bu nedenle senarist ve yönetmenin, müziği, bir film yada TV programında nasıl kullanacaklarını iyi bilmeleri gerekmektedir. Aynı şekilde, programlara özgün müzik yapacak olan bestecinin de, programların formatlarını bilip ona göre müzik yapması, sonuçta ortaya çıkacak eserin başarısını etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
79 ABSTRACT BUDAK (Erberik), Aylin.“ The contribution of image based music to the transmission of visual messages ”. Master Thesis ( Advisor : İnci San, Ph. D.), Ankara University, Social Sciences Institute, Ankara July 1996. THE CONTRIBUTION OF IMAGE BASED MUSIC TO THE TRANSMISSION OF VISUAL MESSAGES Communication is a social event of its own, independent of the level, pattern or extent it possesses. For this reason, it is required to put forward clearly that communication is a social phenomenon and it is also necessary to verify its relationship with the progress of human thinking. Nowadays, there is an inconceivable development in communication technology. The increase in activities which will encourage consumption for the purpose of increasing the production rate in modern societies is the main reason for this development. This means that the advance in communication technology is the main source of power in this age. It is possible to denote modern societies as communicationally relieved societies. From economical point of view, the measure of prosperity for an individual is not to demand more than one possesses. Evaluating this measure on communicational basis, communicational prosperity for an individual is to possess more opportunities and facilities than one can use or demand. Television plays an important role in mass communication. Due to its technical properties, its relation with spectators becomes closer and more sincere. In this way, it provides a direct participation to the world it creates.80 By becoming a television program producer or a film director, one can make use of all the technological advances. Therefore, the messages present in these programs or films created by making use of these countless opportunities should be transmitted to the spectator by the help of experienced teams. The main criteria for transmitting the message successfully is to use methods which will awake one's attention and perception period. In other words, it is to bring one's perception into action with the help of light, color and image. After a time, sound has also been used in order to excite perception. Hence, the producers and directors who have realized this fact begin to spend considerable effort while creating the music as well as they spend while forming the images. For this reason, original musics for programs and films have been created. In an ideal production period, scenario and original music should be formed simultaneously. The reason is that when music is employed in an intelligent manner, it becomes a part of the scenario and plays an important role in the development of the production. That is why a scenarist or a producer should know how to use the music in a film or television program. In addition to this, the composer who will create the original music for the program should know the format of the program and employ his music accordingly since this will greatly affect the success of the production. T.C. YÜKSEK"^;.ii KU?ULU MKOHANTASVÛM U£BKtZ(