Teoride ve Türkiye'de tarımsal destekleme politikaları ve sonuçları (1980 sonrası gelişmeler)
  1. Tez No: 51425
  2. Yazar: ZEKİ ÖZÇIBIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYKUT HEREKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Gerek Türkiye'de gerekse diğer ülkelerde devlet sektörlerarasındaki dengesizliği gidermek veya bir sektörü korumak amacıyla destekleme politikaları uygulamaktadır. Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de tarım sektörüne sürekli destekleme politikaları uygulanmaktadır. Uygulanan bu politikalarla devlet, tarım kesiminde çalışanların düşük olan gelir düzeyini yükseltmek, tarımsal üretimi yönlendirmek, tüketicilerin menfaatlerinin korunması ve politik amaçlan hedeflemektedir. Türkiye'de tarımsal destekleme politikalarının krediler, girdi sübvansiyonları, destekleme alımları şeklinde uygulandığı görülmektedir. Destekleme politikalarında Devlet Bütçesinden yapılan transferler, T.C. Ziraat Bankası ile fonlardan yapılan transferler mali kaynak oluşturmaktadır. Türkiye kendi gıda tüketimini karşılayacak üretimi yaparken bugün tarımsal ürün ithalatının arttığı görülmektedir. Destekleme politikalarının politik niteliğinin ağır basması, ekonomik istikrarsızlık ve yapısal sorunların çözülemeyişi, bununla birlikte rasyonel olmayan politikalar Türkiye'de diğer sektörler gibi tarım sektörünüde zor durumda bırakmaktadır. Türkiye'de tarımsal politikalar belirlenirken rasyonel davranılmalı ve politik kaygılardan uzak durulmalıdır. Politikalar kalite ve verimlilik artırıcı çalışmaları kapsayacak şekilde olmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Both in Türkiye or other countries state applies subsidy policies to protect any sector or to remove unbalanca between the sectors. As being in other countries continuous subsidy policies are also applied in agriculture sector in Türkiye. By using these policies state aims to increase income level of persons working in agriculture sector, to protect the consumers interests and to coordinate agricultural production. It is seen that agricultural subsidy policies in Türkiye are applied in supporting buyings, credits and input siubsidies. Transfers made from state budgets, T.C. Ziraat Bankası and funds as supporting policies consist of financial sources. While Türkiye is making the production to cover its fod consumption, today, it seems that agricultural production import increases. Economic instability and structural problems with irrational policies and supporting policies containing political effects useforce agriculture sector to go on unstable in Türkiye. When determining agricultural policies in Türkiye one must behave rationel policies provide studies containing guality and productivity.