Sağlık alanında bilgiye ulaşma aracı olarak internetin rolü (İnönü Üniversitesi öğrencileri üzerine bir araştırma )
The role of the internet as a tool to get information about health (A study on the students İnönü University)
  1. Tez No: 514253
  2. Yazar: TUBA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BARIŞ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Özet Günümüzde internet insanlar için bir sağlık iletişim aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bireyler internet üzerinde sağlık ve hastalık hakkında araştırma yapabilmektedir. İnsanlar internet üzerinde yaptığı araştırmalar sonucunda hastalıklarına tanı koyabilmekte ve tedavi yöntemlerini uygulayabilmektedir. Bazen de bireyler belirtileri benzeyen hastalıklar arasında bir kanıya vararak kendisinin ölümcül bir hastalığa yakalandığını düşünebilmektedir. Bireylerin internet üzerinden yaptığı sağlık araştırmaları psikolojilerini bozabilmekte ve tedavi sürecini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu sebeplerden dolayı insanların internette yazan sağlık bilgilerini bilinçli bir şekilde kullanılması, bilgilerin güncel olup olmadığına ve kim tarafından yazıldığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı insanların internet üzerinden sağlıklarıyla ilgili araştırma yapıp yapmadığını tespit etmektir. Çalışma bireylerin internet üzerinde neden sağlık araştırması yaptıkları, yaptıkları araştırma sonucunda hastalıklara tanı koyup koymadıklarını, internette yer alan bilgiler doğrultusunda ilaç ya da bitkisel tedavi yöntemi uygulayıp uygulamadıklarını, internete ve doktorlarına güvenip güvenmediklerini, internette en çok hangi araç üzerinde araştırma yaptıklarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bunların yanında anket çalışmasına katılan bireylere demografik özelliklerine ilişkin sorular yöneltilmiştir. Çalışmada İnönü Üniversitesinin farklı fakültelerinde öğrenim gören öğrenciler ile yüz yüze görüşülüp anket yöntemi uygulanmıştır.“Sağlık Alanında Bilgiye Ulaşma Aracı Olarak İnternetin Rolü”kapsamında hazırlanan anket formu SPSS 18 programı kullanılarak çözümlenmiştir Çalışmada anket sonuçlarının güvenilir ve geçerli olduğunun saptanması amacıyla geçerlilik ve güvenirlik testi yapılmıştır. Son olarak çalışmada Normallik testi, Ti testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Ki Kare ve Korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract Nowadays, the Internet has been used as a communication tool for health. People can search for their health and health problems. They can also diagnose and find a cure for their health problems thanks to their findings on the Internet. However, they sometimes think that they have a fatal disease because their symptoms show resemblance to dying patients' symptoms. These online searches for health problems can affect people's psychologies and have a negative effect on the patient during the treatment process. Therefore, it is significant that people should use these online data very carefully and check if they are up to date and reliable. The aim of this study is to ascertain whether people use the Internet to search for their health or not. This study aims to reveal the reasons why people search for their health on the Internet; if they make a diagnosis of their illness after the research, if they take medications or find a herbal remedy for their illness, if they trust their doctors and to find the most used online tools while searching out the Internet. Besides, people that took the survey also answered some demographic questions. Survey method is used in this study by asking face to face questions to the students of Inonu University studying in different faculties. SPSS 18 is used to decode the data of the survey done under the title“ The role of the Internet as a tool to have information about health”. Reliability and validity analysis has been done to check if the survey results are reliable and valid. Normality test, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), chi-square and correlation analysis have been conducted at the end of the study.