Kişisel satışta satış görüşme süreci ve aşamaları
  1. Tez No: 51426
  2. Yazar: SERKAN TOKPAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Üretimin değil pazarlamanın sorun olduğu günümüzde, işletmeler yaşamlarını sürdürebilmek için bu duruma ayak uydurmak zorundadırlar. Özellikle, özelliği olan malları üreten ve satan işletmelerin daha fazla çaba göstermeleri gerekmektedir. Bu durumda işletmeler tarafından kişisel satış tercih edilmektedir. Müşteri ihtiyaçlarını belirleyebilen ve satış sürecini gerektiği gibi uygulayan profesyonel satışçılar, işletmelerin hedeflerini yakalamasına yardımcı olurlar. Sonuç olarak, işletmenin yaşaması, satışçıların başarısına bağlıdır. Bu çalışmada satış görüşme süreci ve aşamaları incelemeye çalışılmıştır. Başarılı bir satış görüşmesi için, satışçıların nelere dikkat etmesi, nasıl tepki göstermesi gerektiği ve görüşmeyi etkileyen faktörler incelenmiştir. İlk bölümde, kişisel satış ve satış tutundurma içindeki yeri incelenmiştir. İkinci bölümde, satış görüşmesinin aşamaları kısımlar halinde incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, satış görüşmesini etkileyen faktörler ele \ alınmıştır. Son bölümde ise, incelenen konuların pratikte nasıl uygulandığını belirlemek için IBM TURK şirketinde bir anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, marketing is problem not production. Companies have to conform this situation to continou their life. Esspecially, a company that sales specialty goods has to care so much. In this case, personel selling is prefered by companies. Professional salesmen who can determine consumer's need and practice sales process which are necessary helps his company to reach his company's target. Consequently, survival of the company depends on success of the salesman. In the work, selling process of the selling meeting and it's ranks, were tried to examine. For a succesful sales meeting. What kind of things should salesman take attention and how to react were examined. In the first chapter, personel selling and it's place were tried to examine. In the second chapter, processes of the sales meeting were investigated. In the third chapter, factors that effect sales meeting were examined. In the last chapter, in the IBM TURK questionare was made to determine, how to apply in pratice about the topics which were investigated. IV