Trablus çarşısı ve çarşıdaki Osmanlı yapılarının analizi
The investigation of traditional housing architecture in the city of Trablus
  1. Tez No: 514278
  2. Yazar: MUSTAFA AHMED ALI ONALLAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. SUAT ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada Libya'nın Başkenti Trablus Çarşısı ve çarşıdaki Osmanlı yapılarının mimari yapısı ele alınmıştır. Çalışmada veriler, bireysel gözlem yoluyla elde edilmiştir. Ayrıca Libya kütüphanelerinde bulunan Arapça kaynaklardan ve İstanbul'da bulunan Osmanlı Arşivlerinden tarama yapılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümünün çalışmanın yapılış amacı, önemi, varsayım ve sınırlılıklar ele alınıp çalışma metodolojisi ortaya konulmuştur. İkinci bölümde çalışmanın inceleme konusu olan Trablus şehrinin tarihsel, coğrafi, ve sosyo-demografik yapısı incelenmiştir. Üçüncü bölümde Trablus geleneksel konut mimarisi incelenmiş olup çalışmanın asıl konusu olan çarşıların ve meydanların etrafında şekillenen mimari yapılar ortaya konulmuştur. Son olarak da Trablus çarşıları ve meydanları ele alınmıştır. Çalışma Türkiye'de Libya konusunda yapılmış çalışma yapacaklara katkı sağlayacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the architectural structure of the bazaar and the traditional houses in Libya's capital city Tripoli was discussed. In the study, the traditional architectural works in Tripoli, the capital city of Libya, were examined by the data that obtained by individual observation. In addition, the Arabic sources in Libya libraries were scanned. The study consists of four parts. In the first chapter, the aim , the precaution, the assumptions and the limitations of the study of the introduction part were discussed and the working methodology was put forward. In the second chapter, the historical, geographical, and socio-demographic structure of the city of Tripoli, which is the subject of the study of the study, was put forward. In the third chapter, the traditional residential architecture was examined and the architectural structures which are formed around the bazaars and squares which are the main subjects of the study were put forward. Finally, the bazaars and squares of Tripoli were discussed. It is expected that this study will be contributed to the people who will do the work on Libya in Turkey.