Obezitesi olan ve olmayan bireylerde gece yeme sendromunun değerlendirilmesi
Evaluation of night eating syndrome in individuals with and without obesity
  1. Tez No: 514279
  2. Yazar: CÜNEYT SÜTÇÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEREN PAMUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmada obezitesi olan ve olmayan bireylerde Gece Yeme Sendromunun(GYS) sıklığının ve ilişkili olabilecek faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 18-65 yaş arası olmak üzere 01 Ocak 2018 - 01 Mayıs 2018 tarihleri arasında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği ve Endokrinoloji polikliniklerine herhangi bir nedenle başvuran 420 kişi alınmıştır. Katılımcıların boy ve kiloları ölçülerek beden kitle indeksi (BKİ) = Ağırlık (kg)/Boy²(m) formülü ile hesaplanmış olup, BKİ değeri 18.50–24.99 arasında olanlar normal kilolu, 25.0–29.99 arasında olanlar fazla kilolu, 30.0-39.99 arasında olanlar obez, 40.0 ve üzeri olanlar morbid obez olarak değerlendirilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik veri anketi, Gece Yeme Anketi(GYA) ve Beck Depresyon Ölçeği(BDÖ) yüz yüze görüşme tekniğiyle uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya alınan kişilerin yaş ortalaması 42.65±12.95 ve %68,6'sı kadın idi. Katılımcıların %10'unda GYS olduğu tespit edilmiştir. Obezitesi olan kişilerde olmayanlara göre daha fazla GYS olduğu gözlenmiştir, anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study, it was aimed to evaluate the frequency and related factors of Night Eating Syndrome (NES) in obese and non-obese individuals. Method: Between 01 January 2018 and 01 May 2018, 420 people who applied to İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Family Medicine and Endocrinology outpatient clinics for any reason were taken to work between 18-65 years. Body mass index (BMI) = weight (kg) / height² (m²) formula was calculated by measuring participants' height and weight. BMI value between 18.50-24.99 was normal weight, between 25.0-29.99 was overweight, between 30.0-39.99 those who were obese, 40.0 and above were considered morbid obese. Participants' sociodemographic data, the Night Eating Questionnaire (NEQ) and the Beck Depression Inventory (BDI) were administered by face-to-face interview technique. Results: The average age of the participants was 42.65 ± 12.95 and 68.6% were female. It was determined that 10% of the participants had NES. It was observed that there was more NES than those who had obesity, and no significant difference was found.