Elektronik performans değerlendirme sisteminden memnuniyetin örgütsel adalet algısına etkisi
The effect of satisfaction from electronic performance evaluation system on the organizational justice perception
  1. Tez No: 514290
  2. Yazar: GAMZE KESMEN TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, elektronik performans değerlendirme sisteminden memnuniyetin örgütsel adalet algısının boyutlarını oluşturan işlemsel, etkileşim ve dağıtım adaleti algılarına etkisini incelemektir. Araştırma kapsamında elektronik performans değerlendirme sisteminden duyulan memnuniyet bağımsız değişken, örgütsel adalet algısı ise bağımlı değişken olarak ele alınmıştır. Araştırma, telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren ve performans değerlendirme verilerini elektronik ortamlardan sağlayarak, değerlendirme sonuçlarını elektronik ortamlarında çalışanları ile paylaşan 4 işletmede gerçekleştirilmiştir. 205 katılımcıya ulaşılarak elektronik performans derğerlendirmeden duyulan memnuniyetin örgütsel adalet algısına etkisi incelenmiştir. Verilerin toplanmasında elektronik performans sistemine yönelik memnuniyet için Amber ve Ambrose (2000)'un, örgütsel adalet için ise Niehoff ve Moorman (1993)'ın ölçekleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda elektronik performans değerlendirme sisteminden memnuniyetin hem genel olarak örgütsel adalet algısına hem de örgütsel adaletin alt boyutları olan dağıtım adaleti, işlemsel adalet ve etkileşim adaleti algılarına istatiksel açıdan anlamlı ve güçlü bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to analyze the effect of satisfaction from electronic performance evaluation system on the organizational justice perception in terms of procedural, interactive, and distributional dimensions. The satisfaction from electronic performance evaluation system was taken as independent, and the organizational justice perception as dependent variable for the research. The data was collected via the satisfaction from electronic performance evaluation system scale by Amber and Ambrose (2000) and the organizational justice scale by Niehoff and Moorman (1993) from 205 participants of four companies working in telecommunication sector where the electronic performance evaluation system is widely used. The results show that there is a strong effect of the satisfaction from electronic performance evaluation system on the all three dimensions of organizational justice perception.