Rodos Hafız Ahmed Ağa Kütüphanesi'nde yer alan tarih konulu kitapların tezhip süslemeleri
The illuminated manuscripts on history books at Rodos Hafız Ahmed Ağa library
- Tez No: 514298
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ETİKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışması, pek çok kıymetli el yazması eseri bünyesinde bulunduran Rodos Hafız Ahmed Ağa Kütüphanesi Koleksiyonu'na ait tarih kitaplarında görülen tezyini unsurları inceler ve bunları dönemlerine göre sınıflandırıp, yorumlar. Pek çok alanda ve pek çok dilde eser içeren bu kütüphanedeki tarih konulu el yazmalarındaki eserler incelenmiştir. Bu eserlerin herhangi bir bölümünde bulanan tezhip örnekleri incelenip tekrar çizimleri yapılmıştır. Bu çalışma yapılırken eserlerin ait oldukları dönemlere ait tezhip sanatı teknik ve motif özellikleri göz önünde bulundurulmuştur. Kitaplarda muhafaza koşulları ve zaman/doğa etkisi nedeniyle oluşan deformasyonlar nedeniyle motif ve tekniklerde karşılaşılan kısmi belirsizlikler, dönem özellikleri gözetilerek yeniden oluşturulmaya çalışılmış, belirsizliğin yüksek olduğu eserlere müdahale edilmemiştir. Pek çok eserde kullanılan motif ve renkler döneminin özelliklerini gösterse de, teknikleri uygulamadaki inceliğin döneminden bağımsız olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the illuminations in the history books which are available in Rodos Hafız Ahmed Ağa Library Collection, in which many precious manuscript works are found and classifies them according to their periods and interprets. The handwrittens in the history books in this library, which includes manuscripts in many field and languages, have been examined. The examples of illuminations found in any part of these works have been examined and re-drawings have been made. During this work, technics and motif characteristics of illumination arts belonging to the periods of the works have been taken into consideration. In the books, partial uncertainties in motifs and techniques due to the preservation conditions and deformation due to time / nature influence were tried to be reconstructed by considering the characteristics of the period, and the works with high ambiguity were not interfered. Although motifs and colors used in many works reflect the characteristics of the their periods, it was found that application fineness of the techniques is independent of periods of the works.