Rodos Fethi Paşa Vakfı Hafız Ahmed Ağa Kütüphanesi'nde bulunan kıraat ile ilgili yazma eserler
Manuscripts on qirāʾāt in the Hafiz Ahmed Ağa Library of the Fethi Pasha Waqf in Rhodes
- Tez No: 1015364
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAHRAMAN BULGURCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Rodos Fethi Paşa Vakfı Hafız Ahmed Ağa Kütüphanesi'nde yer alan kıraat ilmine dair yazma eserleri ayrıntılı şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın ana hedefi, koleksiyondaki eserlerin içerik, müellif ve istinsah özelliklerini belirleyerek Selçukludan Osmanlı'ya uzanan kıraat geleneği içindeki yerini tespit etmektir. Bu doğrultuda, kıraat ilminin tanımı, kapsamı ve tarihî gelişimi araştırılmış; klasik dönemden itibaren kıraat ekollerinin oluşumu, rivayet zincirleri ve tasnif süreçleri ele alınmıştır. Kütüphane koleksiyonlarına dair ilk kataloglardan başlayarak günümüze kadar hazırlanan diğer kataloglar da incelenmiş; eserlerin muhtevası, müellifleri, istinsah tarihleri, dili, yazı türü, cilt, kâğıt ve tezhip özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çoğunluğu Arapça olan ve 14. yüzyıldan 19. yüzyıla uzanan bu eserler arasında İbn Mücâhid, İbnü'l-Cezerî ve İbnü'l-Kâsih, el-Mehdevî gibi âlimlerin önemli metinleri yer almaktadır. Bu durum kütüphanenin İslam dünyasındaki kıraat mirasının önemli bir taşıyıcısı olduğunu göstermektedir. Bulgular, söz konusu eserlerin Osmanlı dönemi kıraat eğitiminde aktif biçimde kullanıldığını ve kıraat ilmî çizgisinin sürekliliğinde önemli rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine in detail the manuscripts on the science of qirāʾāt preserved in the Hafız Ahmed Ağa Library of the Rhodes Fethi Pasha Waqf. The main objective of the research is to determine the place of these works within the qirāʾāt tradition extending from the Seljuk to the Ottoman period by analyzing their content, authorship, and scribal features. In this context, the definition, scope, and historical development of the science of qirāʾāt are discussed, and the formation of qirāʾāt schools, chains of transmission, and classification processes since the classical period are examined. The manuscript collection of the library has been analyzed through catalogs from the earliest records to the present; the content, authors, dates of transcription, language, script type, binding, paper, and illumination features of the works have been identified. The majority of the manuscripts are in Arabic and date from the 14th to the 19th centuries. Among them are significant works by prominent scholars such as Ibn Mujāhid, Ibn al-Jazarī, Ibn al-Kāsih, and al-Mahdawī. This indicates that the library constitutes an important repository of the qirāʾāt heritage within the Islamic world. The findings demonstrate that these works were actively used in Ottoman-period qirāʾāt education and played a significant role in the continuity of the qirāʾāt scholarly tradition.