Cephe yangın güvenlik önlemleri ve mevzuatlar
Fire safety precautions of facade and regulations
  1. Tez No: 514343
  2. Yazar: MUAMMER YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Cephe yangınları, bina kullanıcıları için can ve mal güvenliği açısından riskler oluşturmaktadır. Riskleri azaltarak cepheden beklenen yangın güvenlik performansının oluşturulmasına yönelik tasarım ve yapım aşamasında birtakım önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu bağlamda, cephelerde yangın güvenlik önlemlerinin oluşturulmasına yönelik incelemeler yapılmış ve cephe yapım türleri üzerinden yangın dinamiği hakkında literatür araştırması yapılarak yangının yayılmasına neden olan etmenler ele alınmıştır. Pasif yangın güvenlik önlemleri cephe malzemeleri ve detaylar aracılığıyla incelenerek uygun çözüm önerileri getirilmiştir. Cephe yangın güvenlik önlemleri için ulusal ve uluslararası yangın mevzuatları cephe malzemeleri, yatay yangın bariyerleri, cephe açıklıkları, binalar arası mesafeler, dış duvar dayanım süreleri ve otomatik söndürme sistemleri üzerinden incelenmiştir. İnceleme sonucunda Ülkemiz yangın mevzuatı, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Singapur, Yeni Zelanda, Birleşik Arap Emirlikleri ve Avustralya yangın mevzuatları cephe yangın güvenlik önlemleri kapsamında analiz edilmiştir. Sonuç olarak; gelecekte bina cephe yangın risklerinin azaltılarak kullanıcıların can ve mal güvenliğinin oluşturulmasına yönelik değerlendirmeler yapılmış ve cephe yangın güvenlik önlemleri çerçevesinde ülkemiz yangın mevzuatında bulunan gerekliliklerin ele alınarak geliştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Facade fires pose risks to life and property safety for building users. A number of precautions must be taken during the design and construction phases to create the expected fire safety performance from the facades by reducing the risks. In this context, investigations have been carried out on the establishment of fire safety precautions on the facades and literature research at fire dynamics on the facade construction types has been carried out and the factors causing the fire spread have been discussed. By examining passive fire safety precautions with the facade materials and details, appropriate solution recommendations have been made. National and international fire regulations for facade fire safety precautions are examined through facade materials, horizontal fire barriers, facade openings, distance between buildings, external wall resistance and automatic extinguishing systems. As a result of the investigation, fire regulation in Turkey, United States of America, UK, Singapore, New Zealand, United Arab Emirates and Australia fire regulations have been analyzed under the scope of fire safety precautions. As a result, evaluations are made to reduce the risk of facade fires and to establish the life and property safety of building users for future and it is proposed to develop the requirements of fire regulations in our country within the framework of facade fire safety precautions.