Farklı grup insektisitlerle kontamine olmuş böcek dokularının entomopatojen nematodlar üzerindeki etkilerinin belirlenmesi
The effect of insect tissues contaminated with different group of insecticides on entomopatogenic nematodes
- Tez No: 514374
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez çalışması entomopatojen nematodların insektisitlerle bir arada kullanıldıklarında ve kontamine böcek dokularıyla beslendiklerinde nasıl etkileneceklerini araştırmıştır. Çalışmada Steinernema carpocapsae türüne ait nematodlar ve konukçu böcek olarak Hyphantria cunea ve Galleria mellonella larvaları kullanılmıştır. Cypermethrin, Spinosad ve Diflubenzuron aktif maddelerinin nematodların canlılık oranları ve infektiviteleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Cypermethrin maddesine maruz kalan infektif juvellerin canlılık oranının %83, kontrol dâhil diğer tüm gruplardaki canlılık oranının ise %93-97 arasında olduğu tespit edilmiştir. İnfektivite oranlarına bakıldığında ise insektisit grupları arasında ve bu gruplarla kontrol arasında önemli bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, insektisite maruz kalan larvalara nematod uygulanmış ve her bir kadavraya giren nematod sayısı, yeni nesil nematodların kadavradan çıkış zamanları ve üreyen toplam yeni nesil nematod sayıları belirlenmiştir. Diflubenzoron ile kontamine olmuş kadavralarda içeri giren nematod sayısı diğer gruplara göre önemli oranda az bulunmuştur. Ancak kadavra başına üreyen nematod sayıları ve kadavradan yeni nesillerin çıkış süreleri göz önüne alındığında gruplar arasında fark olmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, entomopatojen nematodlarla insektisitlerin bir arada kullanılabilecekleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of 3 insecticides, Cypermethrin, Spinosad or Diflubenzuron on the survival and infectivity of entomopathogenic nematode Steinernema carpocapsae. Also, the effect of insect tissue contaminated by insecticides on the nematode development and reproduction was assessed. Hyphantria cunea and Galleria mellonella larvae were used as host insects. The survival ratio of infective juveniles was 83% for cypermethrin and 93-97% for the other insecticides and control. Considering infectivity of the nematodes, there was no significant difference among the treatments. In addition, entomopathogenic nematodes were applied to H. cunea larvae contaminated with insecticides and the number of peneterated infective juveniles, time of nematode emergence from the cadavers and total number of new generation infective juveniles were determined. The number of penetrated nematodes was significantly lower in Diflubenzoron treated group than the other treatments and control. However, no significant difference was observed at the time of emergence and the total number of new generation infective juveniles among the treatments including control. As conclusion, it was determined that entomopathogenic nematodes can be used in combine application with insecticides.