Acil servise başvuran yaşlı hastalarda hastane içi mortalite ile eritrosit dağılım genişliği (rdw) arasındaki korelasyon
The correlation between red cell distribution width and in-hospital mortality in older patients applied to the emergency department
- Tez No: 514375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ESAD TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünyada yaşlı nüfus hızla artmaktadır. Dünyadaki bu eğilim ülkemizi de etkilemektedir. Bu durumun devam etmesi halinde 21. yy tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz için de yaşlı yüzyılı olacaktır. Yaş ile birlikte birçok organ ve sistemdeki fonksiyonel rezervin azalmasına bağlı olarak kronik hastalık sıklığında ve dolayısıyla acil servise başvuru sıklığında artış yaşanmaktadır. Yaşlı hasta grubunda hastane içi yatış, yoğun bakım ve hastane içi mortalite oranları daha yüksektir. Bu yüzden acil servise başvuran yaşlı hastalarda risk faktörleri ile hastane içi mortalite arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde yardımcı biyobelirteçlerin önemi büyüktür. Biz araştırmamızda RDW'nin yaşlı hasta grubunda mortalite için prediktif değer taşıyan bir biyobelirteç olduğunu gösterdik. Çalışmamız İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine başvuran 65 yaş ve üzeri araştırmaya katılma koşullarını sağlayan hastalar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler, SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Kategorik değişkenler frekans ve yüzde olarak sunulmuştur. Sürekli değişkenlerin dağılımını değerlendirmek için Kolmogorov - Smirnov testi kullanılmıştır. Normal dağılımı olmayan sürekli değişkenler Mann-Whitney U-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmaya katılan hastalarda; hastane içi ex olgularda ortalama RDW değeri 16,03, kontrol grubunda ise 14,67 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The elderly population in the world is increasing rapidly. This trend in the world affects our country as well. If this continues, the 21st century will be in the whole world as well as the old age in our country. Due to the decrease in age and functional organs in many organs and systems, there is an increase in the frequency of chronic diseases and therefore the frequency of emergent hospital admissions. In the elderly patient group, rates of hospitalization, intensive care and in-hospital mortality are higher. Thus, the importance of biomarkers that help in assessing the association between risk factors and in-hospital mortality in elderly patients presenting to emergency services is great. In our study, we showed that RDW is a biomarker with predictive value for mortality in the elderly patient group. Our study was conducted on patients who attended to the emergency department of İzmir Kâtip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital and attended to the research aged 65 years and over. Data were analyzed with the SPSS 22.0. Categorical variables were presented as frequency and percentage. The Kolmogorov– Smirnov test was used to assess the distribution of continuous variables. Continuous variables without normal distribution were analyzed using Mann–Whitney U-test. In patients participating in the study; the mean RDW value was 16.03 in cases with in-hospital mortality and 14.67 in control group.