Türkiye'de sosyal dışlanma ve dezavantajlı gruplar: Engelliler üzerine tanımlayıcı bir çalışma
Social exclusion and disadvantaged groups in Turkey: A descriptive study on the disabilities
  1. Tez No: 514383
  2. Yazar: BAŞAK KARAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK DALGIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Sosyal Hizmetler, Finance, Social Services
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tanımı, yapana, yapıldığı yere ve esas alınan kriterlere göre değişmekle birlikte yoksulluk; tarih boyunca insanlığın mücadele ettiği bir olgu olarak politika yapıcıların odak noktalarından biri olmuştur. Yoksullukla bağlantılı bir kavram olan sosyal dışlanma ise bireyin toplumla bütünleşmesini sağlayan sosyal, ekonomik ve siyasi sistemlerin tümünden, kısmen ya da tamamen dışlanmasını ifade eden dinamik bir süreçtir. Toplumsal uyuşma ve kaynaşma karşısında tehdit olarak nitelendirilebilecek sosyal dışlanmayla yüz yüze olan grupların başında engelliler gelmektedir. Bu tez çalışmasının amacı; Türkiye'de sosyal dışlanmaya maruz kalan engellilerin yoksulluk ve sosyal içermeye yönelik politikalardan beklentilerinin ortaya konulması ve bu kapsamda mevcut politikaların yeterliliğinin değerlendirilmesidir. Birinci bölümde yoksulluk ve sosyal dışlanma terimleri kavramsal çerçevede irdelendikten sonra ikinci bölümde; yoksulluk, sosyal dışlanma ve sosyal yardımlar ilişkisine ilişkin yazın aktarılmakta ve Türkiye'de sosyal devlet algısı ile sosyal içerme politikalarının boyutları ortaya konulmaktadır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde, TÜİK tarafından gerçekleştirilen Türkiye Özürlüler Araştırması ile Özürlülerin Sorun ve Beklentileri Araştırması kapsamındaki veriler kullanılarak Türkiye'de engelli dışlanmasının profili tanımlayıcı analizlerle değerlendirilmekte ve bu çerçevede etkin politika önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although its definition varies according to by whom it is made, the place where it was made and the criteria on which it is based, poverty has been one of the pivotal matters of policy science and policy-making mechanisms as a phenomenon of human struggle throughout history. As another concept linked to poverty, social exclusion is a dynamic process which expresses the partial or total exclusion from all social, economic and political systems that enable the individual to integrate into society. Poor communities are at the forefront of the groups that are exposed to social exclusion, which include multidimensional and dynamic processes that are used to explain problems such as continuous unemployment, threats on social unity, widespread suburbs and transformations that take place in the family structure. This thesis aims to provide a whole picture of the disabled poverty facing the risk of social exclusion and to reveal the expectations of the disabled from poverty policies together with an assessment of the adequacy of existing policies. In the first part of the thesis, poverty and social exclusion are conceptually framed and a brief literature on the reasons of poverty is presented. In the second part, the relation between social assistance and poverty is structured and the dimensions of social inclusion policies is put forth. Additionally, the perception of social state and its development in Turkey is provided. In the third and fourth parts; the profile of disabled exclusion in Turkey has been put forward via a descriptive study utilizing data from the Research on Problems and Expectations of Disability and Turkey Disability Survey conducted by TURKSTAT. Finally, concluding remarks and policy recommendations are presented.