Uygulanan programın öğrenen kimliği inşası ve eşitsizliklerin yeniden üretilmesindeki rolü
The role of the enacted curriculum in the construction of learning identity and reproduction of inequalities
- Tez No: 699354
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ATİK KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu araştırmada, dezavantajlı öğrenenlerin uygulanan program aracılığıyla gerçekleşen kimlik inşası sürecine yönelik deneyimlerini anlamlandırarak uygulanan programın eşitsizliklerin derinleşmesi ve yeniden üretilmesindeki rolünü ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda bu araştırma, nitel araştırma desenlerinden yorumlayıcı fenomenoloji deseninde tasarlanmıştır. Araştırmada katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örnekleme tekniklerinden kartopu örnekleme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları Türkiye'nin dört farklı ilinde yaşamını sürdüren, sosyo-ekonomik açıdan ve cinsiyet açısından dezavantajlı konumda olan yedi anne ve yedi öğrenenden oluşmuştur. Katılımcılardan veri toplamak üzere katılımcı bilgi formu ve yarı-yapılandırılmış görüşmelerden yararlanılmıştır. Görüşmeler alınan izinlerle birlikte kayıt altına alınmış ve görüşme sonrasında elde edilen verilerin analizi MAXQDA 2020 programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Her görüşme sonrasında analizler yapılmış ve veri toplama-analizi süreci eş zamanlı yürütülmüştür. Araştırmanın sonucunda uygulanan program aracılığıyla dezavantajlı öğrenenlerin bağlamdan bağlama ve durumdan duruma farklılaşan akışkan kimlikler geliştirdikleri, bu kimliklerin özellikle uyum, otorite, belirlenen başarı standardına uyma, sınav odaklı düşünme, imkansızlıkları kabullenme, göz ardı edilme, dışlanma, öğrenme kayıplarının oluşması gibi birçok şekilde eşitsizlikleri pekiştirdiği ve ailelerin sermaye birikimlerinin düzeyi düşünüldüğünde, sosyal kimliklerinin de yeniden üretildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to reveal the role of the enacted curriculum on the deepening and reproduction of inequalities by making sense of the experiences of disadvantaged students regarding the learner identity construction process through the enacted curriculum. To this end, this research was designed according to the interpretative phenomenology, one of the qualitative research designs. Snowball sampling technique, one of the purposeful sampling techniques, was used to determine the participants in the study. The study participants consisted of seven mothers and seven children living in four different provinces of Turkey, who were disadvantaged in terms of socio-economic status and gender. Participant information form and semi-structured interviews were used to collect data from the participants. The interviews were recorded with the permissions obtained from them. The analysis of the data was carried out after each interview. Data analysis was carried out through the MAXQDA 2020 program. The data collection and analysis process was carried out simultaneously. As a result of the research, it was found that disadvantaged learners construct fluid identities that differ from context to context and situation to situation, and these identities reinforce inequalities in many ways such as compliance, authority, trying to reach the determined success standard, exam-oriented education system, accepting impossibilities, being ignored, exclusion, and learning losses. Moreover, considering the lack of cultural and economic capital of families, it has been concluded that their social identities are also reproduced during the teaching and learning process.