İlişki stillerinin reddedilme duyarlılığı ve ilişkide güven üzerindeki etkisi
The effect of attachment styles on rejection sensitivity and trust in relation
- Tez No: 514393
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER EVRENSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İlişki Stillerinin Reddedilme Duyarlılığı ve İlişkide Güven Üzerindeki Etkisi Bowlby tarafından teorileştirilen bağlanma kuramı bireylerin, yaşam boyu ilişkilerini, güven düzeylerini ve duyarlılığını etkileyen en önemli faktördür. Bu araştırmanın amacı, bağlanma stillerinin reddedilme duyarlılığı ve ilişkide güven üzerindeki etkisine odaklanmaktır. Birinci hipotez, güvenli bağlanma düzeyine sahip bireylerin reddedilme duyarlılığının düşük, ilişkide güven düzeylerinin yüksek olduğudur. İkinci hipotez, korkulu, saplantılı ve kayıtsız bağlanma stillerine sahip bireylerin, reddedilme duyarlılığının yüksek, ilişkide güven düzeylerinin düşük olduğudur. Araştırma, 78 üniversite öğrencisinin katılımı ile yapılmıştır. Cinsiyet, yaş ve fakülte bölümü olmak üzere sosyo-demografik form, İlişki Ölçekleri Anketi (İÖA), İlişkide güven ölçeği ve Reddedilme duyarlılığı Ölçeği'ni içeren toplam 69 maddeli anket katılımcılara verilmiştir. 27 güvenli, 10 korkulu, 14 saplantılı, 27 kayıtsız bağlanma stili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Attachment Theory that is theorized by Bowlby is the most important factor affecting individuals ' lifelong relationships, confidence levels and sensibilities. The aim of this research is to focus on the effect of attachment styles on rejection sensitivity and trust in relationship. The first hypothesis is that individuals with a level of secure attachment have low sensitivity to rejection and high levels of confidence in the relationship. The second hypothesis is that individuals with fearful, obsessive and dismissive attachment styles have a high level of rejection and low levels of confidence in the relationship. The research was conducted with the participation of 78 university students. Socio-demographic form which is total of 69 solids surveys, including the gender, age and faculty department, Relationship scales Questionnaire (IÖA), Trust in Relation Scale, and Rejection Sensitivity Scale were given to participants. 27 secure, 10 fearful, 14 obsessive, 27 dismissive attachment styles have been found.