Sınai mülkiyet kanununa göre tescilli markanın kullanılmamasının sonuçları
In accordance with intellectual property act consequences of non-use of registered trademarks
  1. Tez No: 514403
  2. Yazar: GÖZDE SENA ERGİNBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tescilli markanın kullanılması uzun süredir mevzuatımızda yer alan bir zorunluluktur. 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'de de yer alan bu zorunluluğun yaptırımı talep halinde tescilli fakat kullanılmayan markanın iptal müessesine tabi olması idi. Sınai Mülkiyet Hukuku bakımından önemli bir gelişme olan 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'nun kabulü tescilli markanın kullanılmaması bakımından da önemli sonuçları beraberinde getirmiştir. Bu kapsamda kullanılmayan tescilli marka dayanak alınarak gerçekleştirilen hukuki süreçlerde; sürecin karşı tarafında bulunan kişi ya da kişilere bir savunma mekanizması öngörülmüştür. Çalışmamızda kullanılmayan markaya dayanılarak gerçekleştirilen marka başvurusuna itiraz sürecinde öngörülen markanın kullanıldığının ispatı talebi ile yine kullanılmayan markaya dayanılarak açılan markaya tecavüz ya da markanın hükümsüzlüğü davalarında markanın kullanılmadığı definin ileri sürülmesi ve kullanılmayan markanın iptali işlenecektir. Ayrıca markanın kullanılması hususunda farklı mercilerden verilecek kararların doğurabileceği sorunlar ile kullanımın ispatının delillendirilmesine değinilecek ve 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Anayasa Mahkemesince iptal edilmesinin doğuracağı etkiler de değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Use of a registered trademark is an obligation which arose long time ago in our legal system. Sanction of this obligation, as it was regulated Decree Law No. 556, was revocation of the registrered trademark. Codification of Act no. 6769 on Intellectual Property has been a significant progress for Turkish Intellectual Property Law which has introduced new sanctions as consequences of non-use of a trademark. In this regard, a defence mechanism is regulated for those who are faced with legal processes which are initiated by relying on non-used trademarks. On this study, request from opposing party to furnish proof of use of the (non-used) trademark which opposition is based; non-use defence in trademark infringement and invalidity processes which are initaited by relying on non-used trademarks and finally revocation of a trademark will be examined. Also problems which may arise from the different conclusions of different authorities about use of a trademark and standards for conclusive proof of use and finally effects of Turkish Constitutional Court's decision about cancellation of the provision of obligation to use registered trademark will be evaluated.