Ekonomik kriz dönemlerinde tüketim kooperatifi politikaları
- Tez No: 51441
- Danışmanlar: - -
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
n ÖZET Araştırmanın birinci bölümünde Tüketim Kooperatifçiliği İşletme Ekonomisi ele alınmıştır. Birinci Bölüm, birinci kısımda İşletme Kooperatiflerinin tanımı, tarihçesi, amacı anlatılmıştır. Birinci Bölüm, ikinci kısımda Tüketim Kooperatiflerinin Ekonomik ve Sosyal Kalkınmadaki önemi anlatılmıştır. Birinci Bölüm, üçüncü kısımda Fiat Artışlarını Önlemede İşletme Kooperatifleri, dördüncü kısımda Ekonomik Kriz Politikaları, beşinci kısımda ekonomik krizde alternatif önlemler, altıncı kısımda olağan dönemlerde tüketim kooperatifi politikaları. Araştırmanın İkinci Bölümünde Ekonomik Kriz'in Tüketim Kooperatifleri üzerinde etkisi öğrenilmek için İzmit Tüketim Kooperatiflerinde uygulama yapılmıştır. İkinci Bölüm birinci kısımda İzmit Tüketim Kooperatiflerinin 1993-1994 bilançolarında karşılaştırmalı analiz yapılmıştır. İkinci Bölüm ikinci kısımda İzmit Tüketim Kooperatiflerinde rasyo analizi yapılmıştır. İkinci Bölüm, üçüncü kısımda İzmit'deki 19 Birim Tüketim Kooperatiflerinde Anket çalışması yapılmıştır. İkinci Bölüm, dördüncü kısımda anket sonuçlarının yorumu ele alınmıştır. İkinci Bölüm, beşinci kısımda Tüketim Kooperatifleri ve İzmit Tüketim Kooperatiflerinin Üst Örgütlenmesi şematize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In the 1st part of the research, I dealed with the Managerial Economics of the Consumption Cooperatives. In the first chapter of the part one I explain the definition, chronology and aim of the Consumption Cooperatives. In the second chapter of the part one I mention the importance of the Consumption Cooperatives in the Social and Economical development. In the third chapter of the part one the importance of the Consumption Cooperativesin the Prevention of Price Rises, in the fourth chapter Economical Crisis Policies, and finally in the fifth chapter the Managerial Economics of the Consumption Cooperatives are taken up. In the second part of the research I explaned my practical studies in the Consumption Cooperatives located in İzmit to observe the effect of the Economic Crises on the Consumption Cooperatives. In the first chapter of tnhe part two I have made a comperative analysis on the balance sheet 1993-1994 of the İzmit Consumption Cooperatives. In the second chapter of the part two I applied questionnaires in 19 Consumption Cooperatives located in İzmit. In the third chapter of the part two. I showed the vertical organization of the Consumption Cooperatives located in İzmit, on a diagram.