Yetki devrinde başarı sağlamak için gerekli faktörler ve Beğendik Kocatepe Mağazası'ndaki inceleme
- Tez No: 51440
- Danışmanlar: PROF.DR. CELİL KOPARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Yetki devri, belli görevlerin yerine getirilmesi için yetkinin bir yönetici veya örgütsel birimden bir diğerine verilmesi anlamına gelmektedir. Verilen bu yetkinin kullanılabilmesi ve görevin başarılması için gerekli ortamı hazırlamak, yetki devreden yöneticinin görevidir. Yönetici, yetki devrettiği astlarına neler beklediğini açık ve kesin biçimde açıklamalı, gerekli araçları sağlamak ve alt düzey yöneticilerini yetiştirmek için gerekli önlemleri almalıdır. Yetki devredip etmeme, ne zaman devretme, neyi devretme ve kime devretme gibi sorular, yöneticilerin aldığı en kritik kararlar arasında yer al maktadır. Eğer yetki devriyle ilgili kararlar etkili olmazsa, yönetimde etkili olamaz. Yetki devrine ancak organizasyona pratik bir katkı yapacak ve gerçek bir yarar sağlayacaksa gidilmelidir. Aynı zamanda yöneticiler yetki ve görev devrini bir yönetim aracı olarak görmeli ve etkili bir şekilde kullanabilmek için bunun inceliklerini iyi kavramalıdırlar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Delegation of authority means taking the authority required for the execution of specific duties from a director or an organizational unit and gran ting it to another individual or a unit. It is the task of the director who delega tes authority to maintain the required conditions for the execution of the aut hority and the related duty. The director should clearly identify what he expects from his subordinates to whom he delegates authority and should take necessary actions in order to provide the required devices and to educa te the first-level directors. Some questions and their solutions are vey important and critical thouqhts for the directors. Some of them; when this how who deleqate aut hority. If this decisions of no effect about deleqation of authority in manaqe- ment and results of not performing deleqation is given. Delegation of authority is necessary when the pratical solutions for the organization. At some time, the directors always think this subject is just anly a managinq item. For a succesful deleqation is the directors must know this subject's defail.