Zihin engelli çocuklar için düzenlenen değerlendirme raporlarının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
  1. Tez No: 51442
  2. Yazar: ALİ KESKİNER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OĞUZ GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu araştırmanın temel amacı, değerlendirme sürecinden geçirilen ve bu süreç sonunda özel eğitime uygunluğuna karar verilip özel eğitim kurumlarına yerleştirilen zihin engelli öğrenciler için kurumlarda yapılan değerlendirme çalışmaları nın, eğitsel kararlar almaya hizmet edip-etmediejini öğretmen görüşlerine göre belirlemektir» Araştırmanın modeli olarak durum saptamaya yönelik be timsel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Eskişe hir'de zihin engellilere yönelik özel eğitim kurumlarında gö rev yapan 28 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanabilmesi için bir anket ge liştirilmiştir. Anketin birinci bölümünde öğretmenlere yöne lik kişisel bilgiler, ikinci bölümde ise zihinsel sınıf dav ranış özellikleri, özbakım becerileri, psiko-motor davranış ları, sözel anlatım, ilkokuma-yazma, okuma, yazılı anlatım ve matematik performansı, toplumsal davranış, duyusal özellik ler, sağlık durumu olmak üzere 12 özellik yer almıştır. Araştırma sonunda, değerlendirme raporlarında zihinsel özelliklerin yeterince yer aldığı, sınıf davranış özellikle ri, özbakım becerileri, psiko- motor davranışları, sözel anla tım, ilkokuma-yazma, okuma, yazılı anlatım ve matematik per- i.formansı, toplumsal davranış, duyusal özellikler ve sağlık durumuna ilskin özelliklerin yeterince yer almadığı izlenimi ni edini İmistir. Buna göre, rehberlik ve araştırma merkezince hazırlanan değerlendirme raporları eğitsel tanılamaya zemin oluşturmamaktadır. ît
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT The purpose of this study was to determine whether or not the assessment procedures carried out to decide if a student gualifies for special education and to place the student in a spacial education environment were beneficial for educational decisions. The model of the study was descriptive model. Subjects of the study were 28 teacher working in special education en vironments for mentally retarded students. A questionnaire was developed to collect the study data. The first part of the quest iannai re included questions about the demographics of the subjects where as the second part of the questionnaire included 12 properties. The data were analyzed by percentages. The findings of the study revealed that intellectual in formation in the student files where as there was sufficient not sufficient information about classroom behaviors, self- help skills, psycho-motor behaviors, oral skills, reading- writing, written skills, math performance, social behaviors, sensory properties and health. Hence, the assessment proce dures carried out in the Counselling and Research Center do not lay foundations for educational assessment. iii