İnsülin degludec+ insülin aspart karışımı insülin kullanan hastaların metabolik kontrol ve komplikasyonlar üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of insulin degludec+ insulin aspart mixture medication on patients' metabolic control and hypoglycaemia
  1. Tez No: 514411
  2. Yazar: DAMLA ORTABOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: İnsülin degludec ile insülin aspart kullanımı ile mevcut verilerin gözden geçirilmesi sonucunda ülkemizde yeni kullanılmaya başlanan uzun etkili insülin kombinasyonunun hastaların metabolik kontrol ve hipoglisemi üzerine olan etkisi değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya diyabet polikliniklerine başvuran en az bir yıldır diyabetes mellitus tanısı olan 40 hasta dahil edilmiştir. Dosyası eksik olanlar ve takipte ölen hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilks testi ile değerlendirilmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (Ortalama, Standart sapma, frekans) yanı sıra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında normal dağılım gösteren parametrelerin başlangıca göre 3.aydaki değişimlerin değerlendirilmesinde Paired Sample t test, normal dağılım göstermeyen parametrelerin başlangıca göre 3.aydaki değişimlerin değerlendirilmesinde ise Wilcoxon Signed Ranks test kullanıldı. Anlamlılık p0.05). Başlangıçtaki akşam açlık şekeri değerine göre, 3.ay akşam açlık şekeri değerinde görülen düşüş istatistiksel olarak anlamlıdır (p:0.042;p
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: After observing current data about use of insulin degludec and insulin aspart, long-acting insulin combination is used in our country in recent years and the effect of long-acting insulin combination on patients' metabolic control and hypoglycaemia was evaluated. Material and methods: Forty patients who referred to the diabetes outpatient clinic at least one year ago and who were diagnosed diabetes mellitus were included for this study. Those who are missing the file and those who died on follow-up were not included in the study. IBM SPSS Statistics 22 for statistical analysis (SPSS IBM, Turkey) program was used as evaluating the findings obtained in this study. When the study data were evaluated, the normal distribution of parameters was evaluated by using Shapiro Wilks test. In the evaluation of the study data, besides the descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency), Paires Sample t test was used for quantitative data comparison to evaluate the changes of standart distribution parameters at 3rd month regarding to the beginning of this stwith the baseline values. Paired Sample t test was used in evaluating the changes in the baseline, Wilcoxon Signed Ranks test It was used. Significance was assessed at p 0.05).