Mobil tabanlı randevu yönetim sistemi: Bir halı saha örneği
Mobile based reservation management system: An example of a football field carpet
- Tez No: 514410
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP TECİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada mevcut halı saha işletmelerinin rezervasyon sistemleri, çalışma yöntemleri incelenmiş, eksik ve aksayan yönleri tespit edilerek teknoloji yardımıyla çözüm yolları aranmıştır. Halı saha işletmelerindeki mevcut fiziksel rezervasyon sisteminin kullanıcılara olan etkileri, olumlu ve olumsuz yönleriyle incelenmiştir. Günümüzde hayatın vazgeçilmez bir parçası olan teknolojiyi sporseverlerin kendilerine ayırdıkları zamandan kısıntı yapmadan, hızlı ve kolay bir şekilde halı saha rezervasyonu yapmak amacıyla hem mobil tabanlı hem de web uyumlu kullanılabilir hybrid bir uygulama geliştirilmesi bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Halı saha işletmelerinin ve müşterilerinin gereksinimleri analiz edilerek uygulamanın kullanıcı dostu olması, mekan ve zamandan bağımsız tek tık ile rezervasyon yapabilmesi, rezervasyonların yönetilebilmesi, online ödeme yapabilmesi yanında, soyuna odası akıllı giriş anahtarı, raporlama araçları gibi bir çok yenilikçi özellikleri ile kurulan sistemin işlerlik kazanması sağlanmıştır. Uygulamanın test aşamasında kullanıcıların sistemden memnun kalmaları ve uygulamayı kullanan halı saha işletmelerinin kurumsal kimlik ve kalite algısını arttırması önerisine özellikle vurgu yapılmıştır. Sürekli geliştirilebilme özelliğine sahip olan mobil tabanlı ve web uyumlu halı saha rezervasyon sistemi, mevcut koşullarda rezervasyon yapma ve iptal gibi işlemlerde zaman kaybını ortadan kaldıracağı gibi işletmelerin daha sağlıklı, daha verimli yönetilmesine imkân sağlayacaktır. Teknolojinin getirdiği ve getireceği birçok yeni olanaklarla sisteme farklı modüllerin eklenmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the reservation systems and working methods of the existing football field management companies were examined and the missing and defective aspects were determined and the solution ways were searched by the help of technology. The effects of the existing physical reservation system on the football field management companies to the users have been examined in terms of their positive and negative aspects. The development of a hybrid application that can be used both mobile-based and web-compatible to make football field reservation quickly and easily without disturbing the time of sports fans using the technology, who are an indispensable part of life today, are the basis of this work. It is possible to make the system established with many innovative features such as intelligent entrance key of the changing room, reporting tools, as well as being user-friendly by analyzing the needs of the football field management companies and their customers and being able to make reservations. In the test phase of the application, the users are satisfied with the system and the proposal of increasing the sense of corporate identity and quality of the football field companies using the application is emphasized. The mobile-based and web-compatible football field reservation system, which has the ability to be continually improved, will save time in the process of making reservations and cancellations on existing conditions, and will enable businesses to manage more healthily and efficiently. It is possible to add different modules to the system with many new possibilities that the technology brings and will bring.