Sürelerin Türk Vergi Hukukundaki yeri ve önemi
  1. Tez No: 51443
  2. Yazar: MEFKURE YILMAZ (ATAK)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FETHİ HEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türk Yergi Hukukunda yer alan süre hükümleri ve bunlarla ilgili somunlar incelenmeye çalı şılmıştır. Çalışmada, önce ön bilgiler verilmiş daha son ra, bu hükümlerin çeşitli ortak özelliklerine göre sınıf landırılması yapılmıştır. Daha sonra, temel olarak bu sı nıflandırmaya göre süreler incelenmeye çalışılmıştır. Turk Vergi Hukukunda gerek vergi yükümlülerinin ve idarenin güvenliği gerek idarenin istikrarını sağlamak ama cıyla konulan süreler hukuk devleti kavramının önde gelen unsurlarından birisidir. Bu nedenle vergi hukukunda süre ler, sağladıkları hukuki güvenlik açısından, hukuk devleti nin gerçekleşmesinde etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In, this study, it is tried to exarine the deadline rules which take place in Turkish lax Law and the problems related to* In the first chapter introduction to these rule is given and later they were classified according to their corron points. After wards on the basis of this classifica tion the decdlines are dealt with. The deadlines which are for the ensurance of both tax obligation and organization of tax collection are one of the important concepts in (Turkish Tax law, There fore, the deadlines in Tax Law are influetial in a goverment ba sed on Law because df their, contribution to thjst ensurence of the- justice and Law,