Yönetimde Taguchi yöntemi ve bir sanayi işletmesinde uygulama
- Tez No: 51444
- Danışmanlar: - -
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET İşletmenin belirlenen hedeflere ulaşmasını sağlamak ve kontrol etmek, yönetimin yerine getirmesi gereken sorumluluklardan birisidir. Bu sorumluluğu yerine getirirken, yönetim, organizasyon içindeki her birimin bütünlük içinde çalışabilmeleri için gereken koşulları araştırır, düzeltir, geliştirir ve gerekirse değiştirir. Yöneticilerin, işletme yönetiminde karşı karşıya kaldıkları problemlerin başında, en az maliyetle verimliliği ve kaliteyi arttırarak işletmenin belirlenen hedeflere ulaşmasını sağlamak gelmektedir. Bunu sağlamak için yönetimde değişik yöntem ve yaklaşım biçimleri uygulanmaktadır. Uygulanan yöntemlerden birisi de endüstriyel uygulamalarda daha az sayıda deney yaparak, daha az maliyetle optimum çözümü hedefleyen Taguchi yöntemidir. Bu araştırmanın amacı, değişik sektörlerde kullanım alanına sahip olan ve özellikle kalite geliştirme konusunda yöneticilerin karşılaşacakları sorunlara istatistiksel yöntemlerden yararlanarak çözüm yolları üreten Taguchi yöntemini tanıtmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The management is responsible for routing and controlling the company according to the given targets. The relations between the units of the organisation is investigated, improved and changed, if necessary, by the management. Cost reduction with productivity and the product quality improvements is the main problem for managers to reach the company targets. Decisions that are given by the managers are generally based on the reports, statistical data and mostly on the managers experience. One of the fastest and accurate decision mechanism is the“Taguchi Decision System”. The purpose for this work is to explain the“Taguchi”system, which can be popular for a lot of different applications. The system is based on statistical methods and aims to have the correct answer with minimised number of experiments.