Perkütan transkateter aort kapak implantasyonu (TAVİ)) yapılan hastalarda kanama ve vasküler komplikasyonlar açısından standart insizyon ve derin insizyon yaklaşımının karşılaştırılması
Comparison of standard incision and deep incision approach for bleeding and vascular complications in patients undergoing percutaneous transcatheter aortic valve implantation(TAVİ))
- Tez No: 514437
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KOZAN, DOÇ. DR. CAN YÜCEL KARABAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
GİRİŞ: Perkütan transkatater aort kapak implantasyonu (TAVİ) yapılan hastalarda işleme bağlı kanama ve vasküler komplikasyonlar mortalite ve uzun dönem takip açısından önemlidir. Perkütan transfemoral (TF) TAVİ işlemi, derin insizyon (perivasküler yağ dokular alınarak) veya standart insizyon (perivasküler yağ dokular alınmadan) yaklaşımıyla yapılabilmektedir. Bu iki yöntemin birbirleri üzerinde üstünlüğü olup olmadığını bilmek perkütan TF-TAVİ işleminin komplikasyonlarının ve mortalitesinin azaltılmasını sağlayabilir. Biz bu çalışmada, derin insizyon (perivasküler yağ dokular alınarak) ve standart insizyon (perivasküler yağ dokular alınmadan) yaklaşımına bağlı kanama ve vasküler komplikasyonları inceledik. METOD VE BULGULAR: Ağustos 2012 ile Temmuz 2018 tarihleri arasında hastanemizde ileri aort stenozu nedeniyle perkütan TAVİ uygulanan 80 hasta retrospektif olarak tarandı. 41 hastaya derin insizyon (perivasküler yağ dokular alınarak) yaklaşımıyla, 39 hastaya standart insizyon (perivasküler yağ dokular alınmadan) yaklaşımıyla perkütan TAVİ uygulandı. Derin ve standart insizyon gruplarında sırasıyla kadın cinsiyet 27 hasta (% 65,9), 21 hasta (% 53,8); yaş ortalaması 80,46±6,43 (81), 78,79±7,87 (80) izlendi. TF-TAVİ uygulanmış hastalarda VARC-2 kriterlerine göre kanama, derin insizyon grubunda 17 (% 41,5) standart insizyon grubunda 19 (% 50) (p=0.447) saptanmış olup standart insizyon grubunda istatistiksel olarak anlamlı olmayan kanama artışı görülmüştür. Majör kanama, derin insizyon grubunda 5 (% 12.2) standart insizyon grubunda 6 (% 15.8) (p=0.645) saptanmış olup anlamlı fark görülmemiştir. Transfüzyon ≥ 2ünite derin insizyon grubunda 14 (% 40) standart insizyon grubunda 6 (% 14,6) (p=0.012) saptanmış olup derin insizyon grubunda daha fazla ≥2 ünite eritrosit transfüzyonu ihtiyacı olmuştur. Transfüzyon
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION:Bleeding and vascular complications due to procedure are important for mortality and long term follow-up in patients who have undergone Percutaneous transcatheter aortic valve implantation (TAVI).Percutaneous transfemoral (TF) TAVI procedure access can made by deep inscision(extracting perivascular fat tissue) and standard inscision(without extracting perivascular fat tissue) approaches. Learning superiorities of these two techniques over each other may have role on reducing percutaneous TF-TAVI procedure complications and mortality. In this study we examined bleeding and vascular complications related to deep inscision and standard inscision approaches to compare both of two techniques. METHOD AND RESULTS: 80 patients who have undegone Percutaneous TAVI procedure because of severe aortic stenosis in our hospital between August 2012 and July 2018 were examined retrospectively. Percutaneous TAVI procedure was perfomed in 41 patient by deep inscision in 39 patients by standard inscision approaches. In deep inscision and standard inscision groups respectively, female gender was 27 patients (65,9) , 21 hasta (% 53,8); mean age was 80.46 ± 6.43 (81) , 78.79 ± 7.87 (80). Bleeding according to VARC-2 criteria was lower in deep inscision group but didn't reached statistical significance 17 (% 41,5) in deep inscision group, 19 (% 50) in standard inscision group (p=0.447). Major bleeding was detected in 5 (12.2%) of the deep incision group and 6 (15.8%) of the standard incision group (p = 0.645), but no significant difference was detected. Transfusion ≥2 units was significantly higher in deep inscision group 14 (% 40) and 6 (% 14,6) in standard inscision group (p=0.012). Mean hemoglobin drop (g/dL) was significantly lower in deep inscision group (0,55 ± 1,44 in deep inscision group, 1,93 ± 1,98 in standard inscision group (p=0.001). The duration of hospitalization (days) was 6.77 ± 4.78 (6) in the deep incision group and 5.78 ± 4.83 (4) in the standard incision group and there was no significant difference(p=0.387). The results of inhospital mortality, hematoma, pseudoaneurysm, femoral artery dissection and stenosis were similar between the two groups. CONCLUSION: In patients who has undergone Percutenouus TAVİ procedure, in terms of deep inscision and standard inscision approaches; mean hemoglobin decline was found to be less in patients who underwent deep incision approach. No significant difference was found between the two methods in terms of vascular complications and the other bleeding complications.