Aort darlığına perkütan/cerrahi müdahale edilmiş hastalarda plazma tam kan viskozitesinin değişimi
  1. Tez No: 857850
  2. Yazar: ZEYNEP ESRA GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REGAYİP ZEHİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Aort kapak darlığı (AD), yaşlı popülasyonda sık görülen bir kalp kapak hastalığıdır ve yüksek morbidite ve mortalite ile ilişkilidir. AD'nin mekanizması hala tam olarak anlaşılamamış olup, farmakoterapi ile ilerlemesini engelleyen kesin bir tedavi kanıtlanmamıştır. Bu nedenle, cerrahi aort kapak replasmanı (SAVR) veya transkateter aort kapak implantasyonu (TAVI) hala AD'nin etkili tedavi yöntemleri olarak kabul edilmektedir. Aort kapak darlığı, temelde“dejeneratif”bir süreç değil, aksine kapak matriksi içinde kalsifikasyona ve kemikleşmeye yol açan ilerleyici bir iltihabi sürecinin bir sonucudur. Dejeneratif aort kapak darlığının patobiyolojisi karmaşıktır. Fibrozis, inflamasyon, oksidatif stres, anjiyogenez, kanama ve osteojenik diferansiyasyon gibi çeşitli özellikleri içerir. AD hastalarında, nörohormonal düzenleme, inflamasyon, mineral metabolizması, kalsifikasyon, hücre dışı matriks yeniden yapılanması, fibrozis, anjiyogenez ve renal disfonksiyon gibi farklı biyolojik yolaklara ait çeşitli protein yapılı biyolojik belirteçlerin artmasına bağlı olarak LSR ve HSR artışı güçlü bir şekilde ilişkilendirilmiştir. Tam kan viskozitesi (WBV), endotel kayma stresini, endotel iltihabını ve vasküler yeniden yapılanmayı teşvik edebilir ve aterosklerotik süreci hızlandırabilir. Ateroskleroz ve AD'deki iltihabi, kalsifik ve fibrotik patogenez benzerdir. Hem düşük kayma hızı (LSR) hem de yüksek kayma hızı (HSR) tam kan viskozitesi ile AD şiddeti arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Yaptığımız çalışmadaki amacımız, bir inflamatuar belirteç olarak kabul edilen tam kan viskozitesinin, aort darlığı vakalarında perkütan ve cerrahi olarak müdahale sonrası nasıl bir değişim gösterdiğini tespit etmektir. Böylece aterosklerotik risk faktörü bulunan yüksek riskli aort darlığı hastalarında tedavinin erken belirlenmesinde yardımcı bir parametre olarak kullanılması amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem: Çalışma hastane tabanlı, tek merkezli, gözlemsel, kesitsel ve retrospektif olarak düzenlendi. 2019-2022 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma hastanemizde biyoprotez AVR/TAVI yapılan 18 yaş üstü rutin poliklinik kontrollerine gelen kriterlere uygun 200 hasta dahil edilmiştir. Biyoprotez AVR ile TAVI öncesi ve 3 ay sonrası tam kan viskozitesi, HCT (%) ve total plazma protein konsantrasyonu (g/dL) kullanılarak hem LSR (0.5 s -1) hem de HSR (208 s-1) De Simone ve arkadaşlarının doğrulanmış formülleri ile hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Aortic valve stenosis is a the most common valvular heart disease in the elderly population and associated with high morbidity and mortality. No pharmacotherapy has proved to inhibit the progression of aortic valve stenosis (AS), as the mechanism of AS remains unclear. Thus, surgical aortic valve replacement(SAVR) or transcatheter aortic valve implantation(TAVI) is still the only effective treatment of AS. AS is not primarily a“degenerative”process, but rather the result of a progressive inflammatory process leading to valve calcification and ossification within the valve matrix. The pathobiology of degenerative aortic valve stenosis is complex and involves multiple features such as fibrosis, inflammation, oxidative stress, angiogenesis, hemorrhage, and osteogenic differentiation. Several biomarkers related to diverse biological pathways, including neurohormonal regulation, inflammation, mineral metabolism/calcification, extracellular matrix remodelling and fibrosis, angiogenesis, and renal dysfunction, which are strongly associated with elevated both LSR and HSR due to increased serum proteins in patients with AS. Whole blood viscosity (WBV) may promote endothelial shear stress, endothelial inflammation, and vascular remodeling, and can accelerate the atherosclerotic process. The inflammatory, calcific and fibrotic pathogenesis in both atherosclerosis and AS are similar. Whole blood viscosity (WBV) for both LSR and HSR were found to be independent predictors for the aortic stenosis severity and a significant relationship between WBV and aortic stenosis. In our study, the aim is to determine how whole blood viscosity, considered as an inflammatory marker, changes after percutaneous and surgical interventions in cases of aortic stenosis. The goal is to use it as a parameter to assist in the early identification of treatment in high-risk aortic stenosis patients with atherosclerotic risk factors. Materials and Methods: The study was hospital-based, single-center, observational, cross-sectional, and retrospective. It included 200 patients aged 18 and above who underwent bioprosthetic AVR/TAVI between 2019 and 2022 and attended routine outpatient clinics at our Health Sciences University Koşuyolu Specialized Training and Research Hospital. Whole blood viscosity , hematocrit (HCT %), and total plasma protein concentration (g/dL) were used to calculate both low shear rate (LSR, 0.5 s -1) and high shear rate (HSR, 208 s -1) using the validated formulas by De Simone and colleagues before and three months after bioprosthetic AVR and TAVI. HSR (208 s -1) = (0.12 × hematocrit) + 0.17 (total protein - 2.07) LSR (0.5 s -1) = (1.89 × hematocrit) + 3.76 (total protein - 78.42) Results: There is a moderate negative correlation between aortic valve area and HSR (r = -0.340, p < 0.01). As the aortic valve area decreases, HSR blood viscosity increases. Similarly, there is a moderate negative correlation between aortic valve area and LSR (r = -0.358, p < 0.01). As the aortic valve area decreases, LSR blood viscosity increases. HSR viscosity values decreased by an average of 0.95 ± 0.31 units between the preoperative period and 3 months postoperatively.