Genç futbolcularda anaerobik gücün farklı çeviklik ve sürat testleri ile ilişkisi
Relations between anaerobic power and different agility and speed tests in young soccer players
  1. Tez No: 514438
  2. Yazar: ALPER TUNGA SÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son yıllarda sporcuların anaerobik niteliklerini belirlemeye yönelik testler oldukça önem kazanmıştır. Bu yüzden anaerobik gücün ölçümü için çok sayıda laboratuar ve saha testi denenmesi ile birlikte, Wingate ve Bosco anaerobik güç testleri diğer testlere oranla daha yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı genç futbolcuların, anaerobik güç, çeviklik, sürat parametrelerini tanımlaması ve anaerobik gücün diğer çeviklik ve sürat testleri ile olan ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmaya 40 genç erkek futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların boy, kilo, yaş ve spor yaşı gibi kişisel özelliklerinin yanı sıra; sürat, genel çeviklik, anaerobik güç özellikleri de tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan genç futbol takımının yaş ortalaması 12 ±1.72 yıl , boy ortalaması 142 ±7 cm, ortalama ağırlığı 45.7 ±8.4 Kg, ortalama spor yaşı 3.6 ±1.8 yıl olarak belirlendi. Genç futbolcuların sürat performanslarını 10-20-30 m sürat testi ile, çeviklik performanslarını 505 çeviklik, zig-zag ,yan yön değiştirme, T-drill, Toplu T-drill, T-drill başarı ile anaerobik güçlerini ise bosco dikey sıçrama testi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin İstatistiksel değerlendirmelerinde SPSS 22 (PASW) paket programından yararlanılmış, anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Sporcuların fizyolojik ve fiziksel özellikleri ortalama, standart sapma, minimum, maksimum değerler gibi betimsel istatistikler ile özetlenmiştir. Çalışmanın ana amacına uygun olarak, sporcuların sportif test performansları arasındaki ilişkileri belirlemek için Pearson korelasyon katsayıları hesaplanmış, bu katsayıların anlamlı olup olmadığına bakılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi olarak testlerde 0.05 değerleri baz alınmış, bütün hesaplamalar SPSS v22 programında yapılmıştır. Bu değerlendirmeler sonucunda genç futbolculara yapmış olduğumuz testler arasında düşük,orta, yüksek düzeyde anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Relations Between Anaerobic Power and Different Agility and Speed Tests In Young Soccer Players The purpose of this study is to measure and compare the anaerobic power force and body composition parameters of amateur and professional young soccer players and to improve and examine a new agility and skill test applied for soccer players. Young Soccer's (40) players from Ankara participated voluntarily in this study. In addition to the personal features of athletes such as height, weight, age, and fitness age, the body composition was measured, 10-20-30 m sprint time, T-Drill, T-Drill ball, Zig Zag agility tests and pro-agility were applied. As well as rest-pulse, and tension measurements from the athletes' overall agility, skill, physiologic features, and their pulses were also determined in course of training. Young Soccer's age average was 12 years height average was 142 cm weight average was 45.7.4 kg, while and soccer players' fitness age average was 3.6 years recorded as. The physiological and physical characteristics of the athletes are summarized by descriptive statistics such as mean, standard deviation, minimum, maximum values. Corresponding to the main objective of the study, Pearson correlation coefficients were calculated to determine the relationship between sportive test performances of the athletes and whether these coefficients were meaningful. As the statistical significance level, 0.01 and 0.05 values were used in the tests and all calculations were made in SPSS v22 program. As a result of these evaluations, we found that there was a significant difference in the results of the tests we have done with young footballers. Young soccer players, significant difference was found.