Kazakistan'da yaşayan Ahıska Türkleri'nin folklorunun incelenmesi
Investigation of the folklore of the Ahiska Turkish lives in Kazakistan
- Tez No: 514478
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR EMEKSİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
1944 sürgünü ile topraklarından sürgün edilen Ahıska Türkleri, dünyanın birçok yerine dağılmış ve buralarda yaşamlarını devam ettirmektedirler. Bu çalışmada“Kazakistan'da yaşayan Ahıska Türkleri'nin Folklorunun İncelenmesi”başlığı altında ilk bölümde sürgünden önceki Ahıska coğrafyasından bahsedildi. Daha sonra ise Ahıska Bölgesi'nin işgal edilmesi ve Ahıska Türkleri'nin sürgün edilmesinden bahsedildi. İkinci bölümde Kazakistan'da yaşayan Ahıska Türkleri'nin kültürü başlığı altında halk hikâyeleri, mâniler, ninniler, bilmeceler, değişmeler, türküler, dualar, ağıtlar, atasözleri ve destanlardan bahsedilerek örnekler verildi. Ayrıca Ahıskalı âşıklara yer verildi. Son olarak üçüncü bölümde ise öncelikle Kazakistan'da yaşayan Ahıska Türkleri'nin dini ve batıl inanışlarından, evlilik, doğum ve ölüm gibi geçiş dönemlerine ve daha sonra ise Ahıskalıların sosyal yaşantısına değinildi.
Özet (Çeviri)
The Ahıska Turks, who were expelled from their lands by the 1944 exile, are scattered throughout many parts of the world and continue their lives there. In this study, under the heading of“Analysis of the Folklore of Ahıska Turks living in Kazakistan”, the first chapter was mentioned from the previous Ahıska geography. Later on the occupation of Ahıska Region and the exile of Ahıska Turks were mentioned. In the second part, examples of people's stories, manners, ninnies, knowledge, changes, türküler, dualar, cadets, proverbs and epics were given under the culture heading of Ahıska Turks living in Kazakistan. In addition, there were Ahıskalı lovers.Finally, in the third chapter, firstly the religious and superstitious beliefs of the Ahıska Turks living in Kazakistan, the transition periods such as marriage, birth and death, and later on, the social life of Ahıskalılar.