Sosyal Sigortalar Hukukunda halefiyet ve rücü
- Tez No: 51448
- Danışmanlar: - -
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Hukuk sistemimiz içinde geniş kapsamlı îşçi Sağlığı ve iş Güvenliği Mevzuatına sahip olmamıza rağmen, Ülkemizde iş kazası ve meslek hastalığı önemli bir yer tutmaktadır. Bunun sonucu olarak kurumun gelir kaybı, işverende yükümlülüğü artmaktadır. İnceleme konumuz Sosyal Sigortalar Kurumunun, işveren ve üçüncü kişilere karşı sahip olduğu rücû hakkının hukuki temeli ve doğurduğu sonuçlardır. Kurumun rücû hakkı halefiyet ilkesine dayanı. Bunun sonucu olarak Kurum sigortalının halefi olmaktadır. Bu konuda doktrinde görüş ayrılığı olup, bazı yazarlar rücû hakkını doğrudan doğruya kanuna dayandırmaktadır. Yargıtay halefiyet ilkesini benimsemesine rağmen, bazı kararlarında bu görüşünden ayrılmaktadır. Araştırma konumuzun amacı Kurumun rücû hakkının hukuki dayanağını inceleyerek, rücû hakkının Kurum, İşveren ve Yargılama Hukuku açısından doğurduğu sonuçları belirtmektir. Kurumun rücû davası Yargıyı meşgul etmekle birlikte işverenleride zor duruma sokmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although the system of Turkish Law has a detailed body of current law about Labour Health and Security, industrial accidents and occupational diseases are noteworthy in Turkey. This causes The Institute of Social Insurance's loss in profit and increases obligations for the employers. The subject of this study is the basis and the results stemming from the right of revoking which The Institute of Social Insurance possesses against employers and third parties. The right of revoking of the Institute of Social Insurance is based on the principle of succession. Consequently, the Institute of Social Insurance becomes the successor of the insured. There is difference of opinion about this issue in doctrine. For some authors, the right of revoking is directly dependent on the law. Although the Supreme Court admits the principle of succession, it favors different decisions in some cases. The purpose of this study is to emphasize the results of the rights of revoking in terms of the Institute of Social Insurance, employers and the Law of Judgment through examining the legal base of the Institute of Social Insurance's rights of revoking. The case of the right of revoking of the Institute of Social Insurance not only takes up court's time, but also exposes employers to risks.