Türkiye'de sosyal güvenlik kurumları arasındaki standart farklılıklarına ilişkin sorunlar ve çözüm önerileri
- Tez No: 51447
- Danışmanlar: - -
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Sosyal Güvenlik, genel olarak, insanın çeşitli sosyal tehlikelerin sonuçlarından belirli bir gelir garantisi sağlanarak korunmasıdır. Günümüzün insanları, önceki dönemlerle kıyaslanamayacak ölçüde gelişen ve karmaşıklaşan hayat şartları içinde, bugünü ve geleceği ile güvenli bir yaşam biçimine ulaşmayı mutlak bir ihtiyaç olarak görmekte ve istemektedir. Günümüzde“Sosyal Devlet”niteliğini kazanan devletler, ekonomik görevlerine eş seviyede sosyal güvenliği sağlama görevini üstlenip yerine getirmeye çalışmaktadırlar. Ülkemizde de sosyal güvenliği sağlamak bir devlet görevidir. Zaman içinde sosyal güvenliğin sağlanması konusunda önemli gelişmeler olmakla birlikte, bugün ülkemizde sosyal güvenlik sistemimiz bütünlükten yoksun norm ve standartları farklı çeşitli kurumlarca yürütülen karmaşık bir görünüm arzetmektedir. Sosyal güvenlik sistemimizin aksaklıkları giderilerek çağdaş bir görünüme kavuşturulması için, organizasyon, kapsam ve hukuki açılardan tek bir merkezi teşkilat tarafından organize edilip, yönlendirilmesi gerekmektedir. Anayasamızın sosyal güvenlikle ilgili hükümleri bu yönde ileri ve çağdaş hükümler içermektedir. Bu araştırmanın amacı, ülkemizdeki sosyal güvenlik kurumları arasındaki farklılıkları ve dolayısıyla sistemi aksatan yönlerini ortaya koyarak yeni bir sosyal güvenlik sisteminin düzenlenmesi gerekliliğini desteklemektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Social Security, in general, prevents human being from the results of several social insecurities by ensuring a certain income guarantee. With life conditions getting more complex and developing unprecedently, the people of today wants to reach a confident way of life at now and for the future and takes this as an absolute necessity. Nowadays, the states“Social States”are trying to carry out social security issues as well as economic ones. In our country, it is also state's responsibility to ensure social security. Although it has been realized within time a number of progress to ensure social security, at present, our social security system not only presents an incomplete and complex image, but also it has different norms and standardizations carried out by various associations. In order to remove its defects and to modernize it so that it has a contemporary look, our security system has to be reorganized and led by a central association with respect to contents and law. Articles of our Constitution related to social security can be considered advanced and contemporary. The purpose of this study, is to conduct the differences of our social security institutions, and therefore to identify disfunctioning of the system. Thus supporting the necessity of reorganizing of a brand-new social security system.