Video games as a propaganda tool: Representation of the USA
Propaganda aracı olarak video oyunları: ABD temsili
  1. Tez No: 514480
  2. Yazar: DİNA ERAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGEHAN ŞENYUVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Uluslararası İlişkiler, American Culture and Literature, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
“Güç”Uluslararası İlişkilerin en eski ve en tartışmalı başlıklarından biridir. Güç hakkında üstünde çeşitli görüşler olup, fikir birliği yoktur. Joseph Nye tarafından ortaya atılan sert güç ve yumuşak güç ayrımı özellikle son yıllarda Uİ disiplini için dikkat çekici bir katkı gibi görünmektedir. Nye'a göre sert güç, ekonomi ve askeri geleneksel güç araçlarını işaret etmekte iken, yumuşak güç, devletlerin kendi vatandaşlarının veya diğer devletlerin ve diğer devlet vatandaşlarının rızasını, sempatisi ya da saygınlığını kazanarak elde ettiği güç olarak görülmektedir. Bu sebeple; halkla ilişkiler faaliyetleri, kamu diplomasisi ya da propaganda yumuşak güç araçları arasında sayılmaktadır. Yumuşak güç araçlarının etkili kullanımı için kullanılabilecek yollardan biri bu araçların duyguları tetiklemesi ya da duygulara hitap etmesidir. Bu sebeple duyguların bir ifadesi olan sanat pek çok kez propaganda aracı olarak kullanılmaktadır. Özellikle dijital teknolojilerin gelişmesi ve yaygınlık kazanması ile dijital platformlarda hem sanat üretimine, hem sanatın tüketimine, hem de sanatın yayılımına hem bir zemin, hem de araç olmaktadır. Dijital bir sanat eseri olarak video oyunları propaganda ve yumuşak güç aracı olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
“Power”is one of the oldest and most controversial topics of IR. Although there are various views on this concept, there is no consensus. The distinction between“hard power”and“soft power”which is coined by Joseph Nye, seems to be a remarkable contribution to IR discipline in recent years. According to Nye, while hard power stands for traditional means of power such as military and economic tools; soft power presents the power that states gain with other states' / or citizens of other states will, sympathy or reputation. Therefore; practices of public relations, public diplomacy or propaganda can be considered as means of soft power. One of the effective methods of using soft power is to trigger or address emotions. For this reason, arts that is an expression of emotions is often used as a tool of propaganda. Especially with the development and proliferation of digital technologies; digital platforms are becoming both a tool and a ground for production, consumption, spreading and distribution of art. There are different views on whether video games are products of arts or not. As products of digital arts, video games can be considered as tools of propaganda and soft power.