Media literacy policy in Pakistan
Pakistan'da medya okuryazarlığı politikası
- Tez No: 544989
- Danışmanlar: Prof. Dr. FERRUH MUTLU BİNARK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Medya okuryazarlığı, farklı bilim insanları ve araştırmacılar tarafından farklı şekillerde tanımlanan, birçok yönden açıklanan ve farklı teknikler içeren çok disiplinli bir anlatıdır.19. yüzyılın başlarından beri, medya okuryazarlığı tartışması dünyanın farklı yerlerinde başlamış ve ana odak noktası okuma yazma bilme ve film okuryazarlığı olmuştur. Modern zamanda yeni Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BIT) dünyadaki tüm medya ve iletişim alanlarını değiştirmiştir. İnternete erişim artık geçmişte hiç olmadığı kadar kolaydır. McLuhan'ın 'küresel köy' kavramının bağlantıları gelişmiş ve hem sosyal hem de mesleki yaşamı siber uzama taşımıştır. İletişim teknolojisindeki gelişme, öğrenme modellerini de değiştirmektedir. Kasıtlı ve kasıtsız olarak, çevrimiçi ortamda aşırı bilgi erişimine maruz kalmaktayız. Bir yandan, siber suçlar, siber zorbalık, çevrimiçi kumar oynama, internet pornografisi ve şiddet içeren video oyunları internet kullanıcılarını etkilemektedir. Diğer bir yandan ise medya manipülasyonu, sahte haberler, propaganda, mahremiyet, çevrimiçi taciz, güvenlik ve veri madenciliği bu alanın diğer zorluklarını oluşturmaktadır. Geleneksel pedagoji ise bugünün medya aracılı dünyasının hedeflerini karşılamakta ve eleştirel düşünme ve eğitim sisteminin demokratikleşmesini yaratmakta yetersiz kalmaktadır. Bu durum, medya okuryazarlığı ihtiyacına yol açmaktadır. Eleştirel medya okuryazarlığı, eğitim ve sosyal reformların getirilmesine bu noktada yardımcı olabilir. Bu çalışma, Pakistan için medya okuryazarlığı politikasına odaklanmaktadır. Pakistan için medya okuryazarlığı politikası, diğer Güney Asya ülkelerini ve gelişmekte olan ülkeleri adım atmaya teşvik edebilir. Pakistan'ın bu konuyla ilgili olduğu sürece, medya sadece takipçi olmakla kalmaz hemen hemen tüm işlerde üçüncü taraf olarak hareket edebilir. Pakistan anayasası; bilgi edinme, eğitim hakkı ve ifade özgürlüğü vermektedir. Ancak pratikte bunun ne kadar doğru olduğu da bu çalışmada tartışılmaktadır. Bu çalışmada, Pakistan medyası ve eğitim sistemi incelenmiştir. Veri toplamak için derinlemesine görüşme yöntemi kullanılmıştır. Bunun için eğitimciler, medya alanında çalışanlar ve medya eğitimi veren öğretmenlerle iletişim kurulmuştur. Geleneksel ve yeni medya fark etmeksizin, eleştirel medya okuryazarlığının hem yetişkinlerin hem de çocukların medya mesajlarını doğru bir şekilde çözümlemelerini sağlayabileceği vurgulanmaktadır. Bu çalışma, Pakistan'da medya okuryazarlığı politikasının gerekliliğini ve böyle bir politikanın temel çerçevesini belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
Media literacy is a multidisciplinary narrative which has been defined differently by different scholars and researchers. Over the time, it has been explicated in many ways and incorporated distinct techniques. Media literacy is not something bizarre rather its multifarious and diversified in nature. Since the early 19th century, the debate of media literacy started in different parts of the wold and the prime focus was print literacy and film literacy. In contemporary era, new ICTs have transformed the whole landscape of media and communication around the globe. The access to internet is much easier than ever before. McLuhan's global village is well connected and taking both social and professional life to cyber space. Advancement in communication technology is changing learning patterns too. Intentionally and unintentionally, we are exposed to excessive information online. On one hand, cyber crimes, cyber bullying, online gambling, internet pornography and violent video games are effecting the internet users. On the other hand, media manipulation, fake news, propaganda, privacy, online harassment, security and data mining are some other challenges of this domain. Traditional pedagogy is lacking in creating critical thinking and democratization of education system to meet the goals of today's media mediated world. That leads to the need of media literacy. Critical media literacy can help to bring educational and social reforms. This study focus on media literacy policy for Pakistan. A media literacy policy for Pakistan could stimulate other South Asian and developing countries to take a step. As far as Pakistan is concern, media is not just watch dog rather act as a third party in almost all affairs. The constitution of Pakistan gives right to information, right to education and freedom of expression but practically, how far it's true is also discussed. Pakistani media and education system both are reviewed. For data collection, in-depth interview method has been used. For that educationists, media practitioners and media teachers were contacted. It emphasizes that critical media literacy can enable both adults and kids to decode media messages rightly, no matter if it's conventional or new media. This study identifies the need of media literacy policy in Pakistan as well as purposes the basic framework for such a policy.