2000 yılı sonrasında üretilen bilgisayar oyunlarındaki karakter tasarımlarının ideolojik propaganda unsuru olarak kullanımı ve bir uygulama önerisi
The utilization of character designs in computer games produced after 2000 as an element in ideological propaganda and an application proposal
  1. Tez No: 570204
  2. Yazar: KORAL İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET KORKUT ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
İnsanlık tarihinin varoluşundan beri önemli bir rol oynayan oyun kavramı toplumların oluşum süreçlerinden, temsil alanlarına kadar pek çok farklı yönde medeniyetin ilerleyişini etkilemiştir. Bu etkileşim süreci aynı zaman birey ve toplulukların imgelem ve düşün düzlemlerine etki ederek pratik uygulamaların gelişmesine sebebiyet vermiştir. İlerleyen zaman ve teknoloji ile beraber dijital eğlence sektörü insanların hayatında önemli bir alanı doldurmaya başlamış ve oyun içi tasarım ürünleri gündelik yaşamı yönlendirebilen ögeler olarak akış içerisindeki yerlerini almışlardır. 2000 yılı sonrasında görüntü işleme ünitelerinin gelişmesiyle beraber karakter tasarım olgusu, video ve bilgisayar oyunlarında önemli bir unsur olarak kabul görmüştür. İdeolojik mesaj iletim medyumu olarak oyun karakterleri günümüzde kültür akışı ve değişim süreçlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Tez kapsamında oyun görselleri ve karakter tasarım ürünleri aracılığı ile dönüşen görsel kültür üzerine araştırmalar yapılmış ve bir uygulama önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the dawn of humanity,“game”as a concept has effected advancement of civilizations in many different ways ranging from forming of societies to ceremonial practices. This interaction process has led to forming of practical applications by effecting both individual and society in imaginative and intellectual areas. With advancing time and technology, digital entertainment sector has started to take an important amount of time in people's lives and in-game design products have taken place in the flow of life as tools that can shape everyday life. After the year 2000, with the development of graphic processing cards, character design factor has been accepted as an important element in video and computer games. As an ideological message delivery medium, the game characters play an important role in the flow and exchange processes of culture. Within the scope of the thesis, research was conducted on visual culture transformed by game visuals and character design products and an application proposal is presented.