Bazı reaktif boyaların kinetik ve izoterm modellerinin araştırılması
Investigation of kinetic and isotherm models of some reactive dyes
- Tez No: 514513
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA SİLAH
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
Reactive Orange 16 boyasının sulu ortamdan giderimi Amberlyst A21 ve heksadesil trimetil amonyum bromür ile modifiye edilmiş filtre kahve atığı kullanılarak adsorpsiyon yöntemi ile gerçekleştirildi. Tez çalışması kapsamında ilk olarak pH ve temas süresinin Reactive Orange 16 giderimi üzerine etkisi araştırıldı. Elde edilen veriler Reactive Orange 16 boyasının Amberlyst A21 ve heksadesil trimetil amonyum bromür ile modifiye edilmiş filtre kahve atığı tarafından etkin bir şekilde giderildiğini göstermektedir ve 100 ppm'lik başlangıç Reactive Orange 16 derişiminde, pH 2 ve 180 dakikalık temas süresinde en yüksek yüzde giderim değeri Amberlyst A21 adsorbenti için % 90,58 olarak elde edilmiştir. Başlangıç boya derişimi çalışmalarından elde edilen veriler Langmuir, Freundlich ve Temkin izoterm modellerine göre hesaplanmıştır. Kinetik incelemeler yalancı birinci dereceden ve yalancı ikinci dereceden kinetik modelleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan tez çalışması sonucunda Amberlyst A21 ve heksadesil trimetil amonyum bromür ile modifiye edilmiş filtre kahve atığı yüzeyinde Reactive Orange 16 boyasının adsorpsiyonunun Langmuir izoterm modeli ile uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Removal of Reactive Orange 16 dye from aqueous solutions were performed adsorption techniques using by Amberlyst A21 and modified waste filtre coffee with hexadecyl trimethyl ammonium bromide. In this thesis study, effects of pH and contact time on removal of Reactive Orange 16 were investigated. The obtained data shown that Reactive Orange 16 were removed effectively by Amberlyst A21 and modified waste filtre coffee with hexadecyl trimethyl ammonium bromide and the maximum removal percentage were 90.58 %; at initial Reactive Orange 16 concentration of 100 ppm and optimum contiditions of pH 2 and contact time of 180 minute. The obtained data from initial dye concentration studies were calculated according to Langmuir, Freundlich and Temkin isotherm models. The kinetic investigations were carried out using by pseudo first order and pseudo second order kinetic models. As a result of thesis study; adsorption on Amberlyst A21 and modified waste filtre coffee with hexadecyl trimethyl ammonium bromide surface obey to Langmuir isotherm model.