Türbülanslı sınır tabakası için duvar kenarı modeli ve modelin logaritmik kanunla testleri
Near wall model for turbulent boundary layer and testing of the model with logarithmic law
  1. Tez No: 514514
  2. Yazar: ÖZGÜL İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Türbülanslı akımların davranışlarını tahmin etme problemi, jeofiziksel akımlar, kirlilik yayılması ve hatta yapay kalp tasarımı gibi bir çok uygulamalarda karşımıza çıkar. Büyük girdap simülasyonu (BGS) bu problem için iyi bir yaklaşımdır. BGS, akışkan hızı u 'nun yerel uzaysal ortalaması olan u 'yu yaklaşık olarak tahmin eder. Bazı uygulamalarda BGS denklemleri, çoğunlukla uygun zaman aralıkları üzerinde çözülür. Ayrıca, karmaşık geometrilerdeki türbülansın duvar kenarı modellemesi gerçekten zordur. Bu yüzden, BGS'deki önemli problemlerden biri duvar kenarındaki bilinmeyen akımın davranışlarına bağlı olan akım ortalamaları için uygun sınır koşulları bulmaktır. Bu tezde, Navier ve Maxwell'in çalışmaları ışığında, duvardaki bir sınır koşulu üzerine çalışılacaktır. Kanal akımlarına uygun  sürtünme katsayısı hesaplanarak bu sürtünme katsayısının asimptotik davranışları incelenecektir. Bu tezde amaçlanan, türbülanslı sınır tabakası için yeni teoriler geliştirmek yerine var olan sınır tabakası teorilerini kullanarak akım ortalamalarının nümerik sınır koşullarını geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
The problem of predicting the behavior of turbulent flows occurs in many applications such as geophysical flows, pollution dispersal, and even artificial heart design. Large eddy simulation (LES) is a promising approach to this problem. LES approximately predicts the local spacial averages of the fluid velocity. In some applications, the LES equations are solved over the most appropriate time intervals. Furthermore, modeling the near wall turbulence in complex geometries is really difficult. Thus, one of the major problems in LES is finding the appropriate boundary conditions for flow averages, which depends on the behaviors of unknown flows near the wall. In this thesis, on a boundary condition is investigated in the light of Navier and Maxwell's work. The friction coefficient appropriate to the channel currents is calculated and the asymptotic behavior of this friction coefficient is examined. In this thesis, the aim is to improve the numerical boundary conditions of the current averages by using the existing boundary layer theories instead of developing new theories for the turbulent boundary layer.