Bileşik kesitli kanallarda debi hesabı
The computation of discharge capacity in compound channels
- Tez No: 514512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN KOCAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ana kanal ve taşkın yataklarından oluşan bileşik kesitli kanallarda birçok debi hesaplama yöntemi mevcuttur. Bu çalışmada, klasik yöntemlerden olan SCM (Tek Kanal Metodu), DCM (Bölünmüş Kanal Metodu) ve MDCM (Modifiye Edilmiş Bölünmüş Kanal Metodu) yöntemleri kullanılarak debi hesaplaması yapılmıştır. Literatürde verilen bileşik kesitli bir kanala uygulanan bu yöntemler ile yapılan hesaplamalar sonucunda elde edilen hesap debileriyle deneysel debi değerleri karşılaştırılmış ve bu klasik yöntemlerin geçerliliği incelenmiştir. Sonuç olarak bu üç yöntemden en az hata oranı veren yöntem belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many computation methods for the discharge capacity of compound channels consisting of the main channel and its floodplains. In this study, the discharge computation is carried out using Single Channel Method (SCM), Divided Channel Method (DCM) and Modified Divided Channel Method (MDCM) known as classical methods. These methods have been applied to a compound channel given in the literature. The computed discharge values were compared with the experimental discharge values, and the validity of these classical methods is investigated.